Acil servise şok tablosu ile gelen sıvı resüsitasyonu gereken hastalarda tedavi öncesi ve sonrası vena kava inferior kollapsibilite indeksi ile pleth variability indeksi korelasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of pleth variability index correlation with vena cava inferior collapsibility index before and after liquid resuscitation treatment who need in emergency service with shock
  1. Tez No: 496690
  2. Yazar: GÜLTEKİN KADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Acil servise başvuran hastaların birçoğu için volüm durumunun değerlendirilmesi kritik öneme sahiptir. Bu hastalar için yatak başı hızlı ve non-invaziv, basit ve kolay ulaşılabilir yöntemler son derece önemli ve hayat kurtarıcıdır. Yatak başı USG ile İVK çapının ölçülmesi hastalarda intravasküler durumun değerlendirilmesine yardımcı olmaktadır. Perfüzyon indeksi ve Pleth Variability İndex ile non invaziv olarak periferal perfüzyondaki değişimler ölçülebilmektedir. Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Acil Servise Kasım-Ocak 2017 tarihleri arasında şok tablosu (SKB
Özet (Çeviri)
The assessment of volume status is very critical for patients who admitted to emergency department. Fast, non-invasive, simple and easily accessible methods for these patients are extremely important and life-saving. Measurement of IVC diameter with bedside USG helps to assess intravascular status in patients. Perfusion index and Pleth Variability Index can be used to measure changes in peripheral perfusion with non invasively. Patients epidemiological, clinical and laboratory results, USG and PI measurements were recorded prospectively with suspected intravascular volume required for fluid resuscitation who admited to Gazi University Health Research and Application Center Emergency Department from November to January 2017 with shock USG and PI measurements were recorded prospectively. Our study included 40 patients and 29 control groups. 45% of patients are male. As a result, there was a strong correlation between PI, and weak correlation IVC-KI and PVI with MAP changes in hypotensive patients. Thus, we can predict the follow-up of fluid therapy on PI and OAB in the hypotensive patient group.