Bilgisayar destekli simülasyon eğitiminin intern doktorların ACLS ritimleri konusundaki eğitimlerine etkisi
Effect of education with computer-based simulation on knowdlegde of ACLS rhytms in 6th grade medical students
- Tez No: 496691
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DEMİRCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Simülasyon yöntemleri, gelişen teknolojiyle birlikte eğitimde giderek daha fazla kullanılmaktadır. ACLS eğitimleri gibi kritik öneme sahip konularda da simülatörler aracılığıyla eğitimin desteklenmesi giderek daha da önem kazanmaktadır. Bu çalışmamızda bilgisayar destekli simülasyon eğitiminin standart ders programına eklenmesinin öğrencilerin bilgi düzeylerine sağlayacağı katkıyı araştırmayı amaçladık. 40 öğrencilik bir çalışma grubuna klasik ders sunumu sonrası Anesoft firmasına ait“ACLS Simulator 2016”programı ile vaka örnekleri çözüldü. 40 öğrenciden oluşan bir kontrol grubuna ise sadece didaktik ders anlatıldı ve vaka örnekleri herhangi bir ek materyal olmaksızın çalışıldı. Her iki gruba da ders öncesi ve dersten 4 hafta sonra, 5 şıklı tek doğru cevaplı çoktan seçmeli test uygulanarak bilgi düzeyleri ölçüldü. Verilerin analizi sonucu bilgisayar destekli simülasyon eğitiminin öğrencilerin bilgi düzeylerine anlamlı ölçüde katkı sağladığı izlendi. Didaktik yöntemle karşılaştırıldığında ise her iki yöntem arasında anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Simulation techniques are widely used with development of new technologies. Educations on critically important topics such as ACLS are being supported by simulators. In our study, we aimed to measure the effect of computer based simulation on knowledge, when it is added to standart lectures. A group of 40 students took a lecture on ACLS ryhtms, which is followed by solving case presentations with computer based simulation programme.“ACLS Simulator 2016”, from Anesoft company, was used. For the control group, consisting of 40 students, only the didactic lecture was given and the case studies were done without any additional material. In both groups, knowledge levels were measured before the lesson and 4 weeks after the lesson, by multiple choice tests. Analysis of the results showed that computer-based simulation training contributed significantly to the level of knowledge of the students. However, there was no significant difference between the methods, when compared with didactic method.