Kırık enstrümanların çıkarılmasında kullanılan trefan ve ultrasonik yöntemin dentinal mikroçatlak oluşumu üzerine etkilerinin değerlendirilmesi: Mikro-CT çalışması
Evaluation of the effects on dentinal microcracks formation of trephan and ultrasonic methods used in removal of broken instruments: A micro-CT study
- Tez No: 496695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİLE ŞEHNAZ YILMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kanal tedavisi esnasında kullanılan aletlerin kırılması olası bir komplikasyondur ve tedavinin başarısını etkileyebilir. Literatürde kanalda kırılan aletleri çıkarmak için farklı teknikler tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; kırık aletlerin ultrasonik ve trefan olmak üzere iki farklı teknikle çıkarılmasının ardından mandibular molarların mezyal köklerinde oluşan dentinal çatlak miktarını mikro-CT görüntüleme yöntemiyle değerlendirmektir. Mevcut çalışmada yeni çekilmiş 70 mandibular molar insan dişi kullanılmıştır. Öncelikle dişler dekorone edilmiş ve mezyal kökleri ayrılmıştır. Boy ve kök kurvatür eğimlerinin standardize edilmesinin ardından ağız içindeki durumu simüle etmesi açısından putty ölçü materyali ile akrilik bloklara gömülmüştür. Kök kanalları step-back tekniğiyle 20 no H eğesine kadar genişletilmiştir. Mikro-CT taraması ardından kök dentininde mikroçatlak bulunan örnekler çalışmadan çıkarılmıştır. Sonrasında kökün orta üçlüsünde 25 numara paslanmaz çelik H eğesi kırılmıştır. Örnekler deney gruplarında 10, kontrol grubunda 5 örnek olacak şekilde rastgele bölünmüştür. Kırık aletler trefan ve ultrasonik sistemlerle operasyon mikroskobu altında çıkarılmıştır. Ardından örnekler mikro-CT ile yeniden taranmış ve çatlak varlığı açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Separation of instruments during root canal treatment is a common complication and may affect the outcome. Different techniques are described in the literature to remove separated instruments from the canal. The purpose of this study was to evaluate the microcracks in mesial roots of mandibular molars after attempted removal of the separated instruments with 2 different techniques: ultrasonics and trephan bur technique by using micro-CT imaging. In this study 70 freshly extracted human mandibular molar teeth were used. First, the teeth were decoronated and mesial roots were separated. After the standardization of length and curvature angle, samples were embedded in acrylic blocks with putty material to simulate the clinical condition. The root canals were instrumented with the step-back technique to a size 20 H-file. After the micro-CT scanning, samples has microcracks in root dentin were discarded. Then, size 25 stainless steel H-file was separated in the middle third of the root. Samples were randomly divided into two experimental groups of 10 and a control group of 5. Separated files were removed by using trephan technique or ultrasonic technique under operation microscope. Then samples were scanned by micro-CT again and evaluated for crack existency.