Behçet ve nörobehçet hastalarında kısa ve orta latanslı beyinsapı uyandırılmış işitsel potansiyellerin değerlendirilmesi
Evaluation of short and middle latency brainstem auditory evoked potentials in behçet and neorobehçet's patients
- Tez No: 496696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE TÜRKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaçlanan nörolojik tutulumu Behçet Hastalığında klinik ya da nörogörüntüleme ile tespit edilemeyen olası subklinik tutulumun elektrofizyolojik veriler ile değerlendirilmesidir. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya yaşları 19-56 (ort:35,2) arasında değişen, Uluslarararası Behçet Hastalığı Çalışma Grubunca (ISG) belirlenen Uluslararası Behçet Hastalığı Tanı Kriterleri'ne (The International Criteria for Behçet's Disease -ICBD) göre tanı konulmuş 35 Behçet hastası (15 Behcet, 20 Nörobehçet,) ile 20 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu alındı. Her gruptaki hastalara ve kontrollere kısa ve orta latanslı beyin sapı uyandırılmış potansiyellerin ölçümü ile birlikte hasta grupta daha önceden Nörobehçet tanısı almış olanlara kontrastlı Beyin MR, SVT tanısı alanlara Beyin MR venografi, sağlıklı grup ve Behçet Hastaları grubuna ise Beyin MR uygulaması yapıldı. Bütün gönüllülere çalışma öncesinde odyolojik muayene yapıldı. Bulgular: Orta latanslı uyandırılmış potansiyeller incelemesinde gruplar arasında istatistiksel anlamlı farklılık oluşmamakla birlikte beyin sapı uyandırılmış potansiyeller (Kısa latanslı beyin sapı uyandırılmış potansiyeller) incelemesinde Nörobehçet Hastalarında özellikle interpik latanslarda kontrol gurubu ile anlamlı farklılık oluşturan uzama tespit edildi. Behçet hastalarında beyin sapı işitsel uyandırılmış potansiyeller incelemesinde istatistiksel anlamlı farklılık bulunmadı. Sonuç: Beyinsapı uyandırılmış potansiyeller klinik ya da görüntüleme bulguları ile nörolojik tutulum göstermeyen Behçet hastalarının erken dönemde tespit edilmesinde ek bir yöntem olarak kullanılabilir olarak gözükmektedir. Ancak elde edilen sonuçlarla orta latans işitsel uyandırılmış potansiyeller için aynı sonuç elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and objective: Aim of this study is evaluation of subclinical involvement in Behcet's disease by using electrphysiologic data that can't be detected clinicaly or by neuroimaging utilities. Materials and Methods: This study included 55 volunteers aged between 19-56 year old (mean:35.2) ,20 healthy people for control group and 35 Behcet patientes that 20 of them were neuro-Behcet syndrom, which fullfilled The International Criteria for Behçet's Disease -ICBD that is determined by Internatiaonal Study Group of Behcet Disease (ISG). Each group has been performed short and middle latency brain stem evoked potentials and brain magnetic resonanse imaging, besides gadolinium contrast infused to whom with neurobehcet syndrom diagnosis and magnetic resonanse angiography performed for those who has cerebral venous trombosis history. All volunteers had audiological examination. Results: Though there are not any statistically significant findings in middle latency brain stem evoked potentials, we found statistical significancy between Neuro-behcet disease patients and control groups,especially for interpeak latencies for short latency brain stem evoked potentials. Cocnclusion: It seems reasonable to use brain stem evoked potentials as an adjunctive procedure for detecting neurological involvement in Behcet's disease which does not represent any clinical or imaging findings of neurological involvement. Nevertheless this study didn't result in the same way for middle latency brain stem evoked potentials.