Hava kirliliğinin solunum semptomları nedeniyle hastaneye yatışlara etkisi
- Tez No: 49672
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YILDIRIM ÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Hava kirliliği dünyadaki canlı (insan, hayvan, bitki) ve cansız (yapılar, tarihi eserler vs.) pekçok yapıyı olumsuz etkileyen, hatta facia olarak nitelenebilecek toplu ölümlere bile neden olabilen ve yalnızca oluştuğu bölgeyi değil, oluşmasında hiçbir sorumluluğu olmayan binlerce km. uzaktaki insanları bile etkileyebilen ve bu nedenle uluslararası düzeyde bilimsel olarak yaklaşılması gereken yaşamsal bir sorundur. Hava kirliliğine neden olan kirleticiler ve bunların akut ve kronik etkilerini ortaya çıkarmak için pekçok çalışma yapılmıştır. Fakat bu kirlilikten etkilenim multifaktöryel (maruz kalma süresi, düzeyi, kişisel duyarlılık, kirleticilerin birlikte bulunuşu, hava koşulları vs.) olduğundan genel sonuçların ötesinde kesin yargılara varmak zordur. Biz de çalışmamızda hava kirliliğinde sıkça karşılaştığımız SO2 ve asılı partiküler maddelerin akut olarak solunum semptomları nedeniyle hastaneye yatışları artırıp artırmadığını araştırdık. Bu amaçla 1994 Ekim- Kasım-Aralık, 1995 Ocak-Şubat aylarında, elimizde atmosferdeki konsantrasyon değerleri bulunan bu kirleticilerin sınır değerleri aştığı ve aşmadığı günler arasında kliniğimize yatırılan 450 hastadan solunum semptomları nedeniyle yatırılan 120'sinin günlere göre dağılımı çıkarıldı. Sınır değerlerin aşıldığı ve aşılmadığı günler arasında solunum sistemi ve solunum sistemi dışı nedenlerle yatırılan hastaların oranında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görüldü.Bu sonuç yapılmış olan diğer pekçok çalışmayla paralellik gösteriyordu ve kirleticilerin letal olmayan dozlarda zararlı etkilerinin daha çok sonraki dönemlerde görülebileceğini düşündürüyordu.
Özet (Çeviri)
28 SUMMARY Air pollution is a vital problem, threatens or interferes with the life of human, animal, plant and properities and even causes deaths in the mass, effects not only the people living in the area where air pollution is created but people living thousands of miles away from the source who have no responsibility in the creation of air pollution, so necessitates an international and scientific approach. A lot of studies have been carried out to uncover the pollutants causing air pollution and acute or chronic effects of them. But it's difficult to reach definit conclussions because a lot of variables such as duration of, exposure to, level and coexistance of pollutants personal susceptibility and weather conditions are matter of subject. We searched whether SO2 and suspended particulates that we meet in air pollution frequently, increase the hospitalization rates due to respiratory symptoms acutely.The days in which 120 patients hospitalized due to respiratory symptoms among 450 patients hospitalized of any reason during the months October-November-December of 1994 and January-February of 1995, have been examined considering the limits of pollutants are exceeded or not. We concluded that there is no significant difference between the days in which limits are exceeded or not concerning the rates of hospitalization due to respiratory symptoms or any other cause.29 Our concessions are similar to that of studies previously carried out and reflect that harmful effects of pollutants in nonlethal doses will be seen in a later period.