Hipertansif hastalarda tedaviye uyum ve etkileyen faktörler
Compliance to the medical treatment and factors affecting the compliance to the treatment in patients with hypertension
  1. Tez No: 496721
  2. Yazar: ZUHAL AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dünya çapında yaklaşık olarak bir milyar kişiyi etkileyen ve kardiyovasküler mortalitenin önde gelen önlenebilir nedeni olarak kabul edilen hipertansiyon küresel bir halk sağlığı sorunudur. Hipertansiyonun kontrol altına alınması koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği ve inmeye bağlı mortaliteyi %15-20 oranında düşürür ve ciddi hipertansiyona gidişi büyük oranda engeller. Araştırmanın amacı Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi kardiyoloji polikliniğine başvuran altı aydan daha uzun süredir hipertansiyon tanısı almış hastalarda tedaviye uyum düzeyini, tedaviye uyumu etkileyen faktörleri ve tedaviye uyum düzeyinin kan basıncı kontrolüne etkisini saptamaktır. Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikte olan bu araştırma 01 Ocak-31 Mart 2016 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi kardiyoloji polikliniğine başvuran hipertansiyon tanısı almış 304 hasta ile yürütülmüştür. İlaç tedavisine uyumlu erkeklerin oranı %58.7, kadınların oranı ise %50.9'dur. Katılımcıların %53.3'ünün ilaçlarını düzenli şekilde kullandığı tesbit edilmiştir. Katılımcıların düzenli ilaç kullanmama nedenleri arasında ilk sırada kendini iyi hissettiğinde ilaç kullanmama(%53.5) yer almaktadır. Bunu %48.8 ile ilaçlarını almayı unutma, %11.6 ile başka rahatsızlıklarla ilgili kullandığı ilaçlar nedeniyle hipertansiyon ilaçlarını düzenli kullanmama, %10.1 ile ilacı temin edemediği için alamama, %6.2 ile ilaçlarını yan etkileri nedeniyle düzenli kullanmama takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
Hypertension, which affects approximately one billion people worldwide and is considered the leading preventable cause of cardiovascular mortality, is a global public health problem. Controlling hypertension reduces coronary artery disease, heart failure, and stroke-related mortality by a ratio of 15-20%, and prevents severe hypertension substantially. The purpose of the study is to determine the level of compliance with treatment, the factors affecting compliance with treatment and the effect of treatment compliance on blood pressure control in patients who were diagnosed with hypertension longer than six months who applied to the cardiology clinic of the Dicle University Medical Faculty Hospital. This cross-sectional and descriptive study was conducted between January 1 and March 31, 2016 with 304 patients who were diagnosed with hypertension at the Cardiology Clinic of Dicle University Medical Faculty Hospital. The rate of males compliant with medication is 58.7% and the rate of females is 50.9%. 53.3% of the participants were determined to use their medications regularly. Among the reasons why participants did not take regular medication, the first place was do not taking medication (53.5%) when they felt well. This was followed by the reasons forget to take their medication with 48.8%, due to other medication related with their other diseases with 11.6%, fail to supply medication with 10.1%, and due to side effects with 6.2%.