Neutrophil gelatinase associated lipocalin'in umblikal kord kanında ölçülmesi ve neonatal sonuçlarla ilişkisinin değerlendirilmesi
Measurement of neutrophil gelatinase associated lipocalin in the umblical cord blood and evaluation of the connection with neonatal outcomes
  1. Tez No: 496722
  2. Yazar: SEÇKİN İLTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHATTİN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada yenidoğan bebeğin anne karnında geçirdiği dönemlerde ve özellikle akut böbrek hasarı gelişimi ile ilgili sıkıntıları göstermede birer gösterge olabilecek göbek kordon kanında ölçülen NGAL'ın bir biyobelirteç olarak araştırmayı amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 2015-2016 yılları arasında hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde doğan 180 bebeğin göbek kordonundan alınan kanlardan NGAL düzeyi çalışıldı. Annelerin hastalıkları (eklampsi, plasenta previa, gestasyonel diyabetes mellitus, oligohidroamnios vb.) ve bebeklerin doğum haftası, ağırlığı, cinsiyeti ve eğer hastalık durumu varsa (RDS, nöral tüp defekti, konjenital kalp hastalığı, kan uygunsuzluğu ve prematürite vb.) belirlenip sınıflandırıldı, demografik durumları ve elde edilen verilerle karşılaştırıldı. Bulgular: Bebeklerin cinsiyetlerinin %58,9'u erkek, %41,1'i kız idi, bebeklerin %96,7'si sezaryen (C/S), %3,3'ü NSVY ile doğmuştu, ortalama doğum ağırlığı 2500 (%74,4) gr, %60'ı 37 hafta ve üstü, %26,1'i ise 32-37 hafta arasındaydı. Bunların %40'ı prematür, %60'nında termdi. RDS ile doğum haftaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of this study is to invastigate NGAL as a biomarker in the umblikal cord blood, which may be an indication for the duration of neonatal babies in the womb and in particular the distress of acute kidney damage development. Materials and Method: This study invastigate the level of the NGAL taken from the umblikal cord blood of 180 babies born in the Department of Obstetrics and Gynecology between 2015-2016. Maternal diseases (eclampsia, placenta previa, gestational diabetes mellitus, oligohydroamnios) and the babys' week, weight, sex and if any diseases (RDS, neural tube defect, congenital heart disease, blood impairment and prematurity, etc.) were identified and classified, demografic situations and received data were compared. Results: %58.9 of the infants were male, %41,1 were female, %96,7 were cesarean (C/S) and %3.3 were born with NSVY, mean birth weight of these babies were 2500 (%74,4) g, %60 of them were borned in 37 weeks and over and %26,1 were borned in 32-37 weeks. %40 of these infants were premature and %60 were term. There was a statistically significant difference between RDS and birth weeks (p0,05).