Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim dalında takip edilen hipertansiyon tanılı hastaların analizi
Analysis of hypertension patients admitted to Internal Medicine Clinics of Abant İzzet Baysal University
- Tez No: 452569
- Danışmanlar: DOÇ. GÜLALİ AKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş ve amaç: Hipertansiyon en önemli sağlık sorunlarından biridir. Dünya genelinde yaklaşık bir milyar insanı etkilemekte olan hipertansiyon; miyokard infarktüsü, inme, kalp yetmezliği, atriyal fibrilasyon, aort diseksiyonu ve periferik arter hastalığı gibi morbiditeler için geri döndürülebilir ve en yaygın risk faktörüdür. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Kliniği'nde gerçekleştirdiğimiz bu çalışmanın amacı, kliniğimizde takip edilen hipertansiyon hastalarının analizini yapmaktır. Bunun yanı sıra hastalığın farkında olma, antihipertansif tedaviye uyum, tedavi hedeflerini gözetme, düzenli takipte olma gibi faktörlerin hipertansiyon kontrolüne etkisinin saptanması hedeflenmiştir. Önemli bir toplum sağlığı sorunu olan hipertansiyonun kontrol oranlarının yükseltilmesi için hangi hususların üzerinde durulması gerektiği konusunda veri ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 01.01.2016 ile 30.06.2016 tarihleri arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları kliniklerine hipertansiyon nedeniyle başvuran 18 yaş üstü hastalar alındı. Kan basıncı ölçüm sonuçlarına göre 60 yaşın üstündeki hastalarda 150 mmHg sistolik ve 90 mmHg diyastolik altındaki değerlerin varlığında kan basıncının regüle olduğu kabul edildi. 60 yaşın altındaki hastalarda 140 mmHg sistolik ve 90 mmHg diyastolik altındaki kan basıncı değerleri varlığında kan basıncının regüle olduğu kabul edildi. Bulgular: Çalışmamıza 342 hasta alındı. Bu hastaların 127'si erkek, 215'i kadındı. Kan basıncı regüle olan hastaların yaş ortalaması 63±11.3 yıl, tansiyonu regüle olmayanların yaş ortalaması ise 61.5± 10.4 yıl olarak saptandı. Regüle hipertansif gruptaki hastaların sistolik kan basıncı 130 (90-148) mmHg olarak saptanırken kontrolsüz hipertansiyon grubundaki hastaların 153 (124-201) mmHg olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Hypertension is one of the most important health problems. Hypertension affects approximately one billion people worldwide. It is a reversible and most common risk factor for morbidities such as myocardial infarction, stroke, heart failure, atrial fibrillation, aortic dissection, and peripheral artery disease. The aim of this study conducted in Abant Izzet Baysal University Medical Faculty Internal Medicine Clinic is to analyze the general characteristics of hypertensive patients whom followed up in our clinic. We also aimed to determine the effect of factors such as awareness of the disease, compliance with antihypertensive treatment, observing the treatment targets, regular follow-up on hypertension control. Expressing data to improve control rates of hypertension, an important public health problem was also aimed. Materials and Methods: Hypertension patients admitted to Abant Izzet Baysal University Medical Faculty Medical Practice and Research Hospital Internal Medicine Department between 01.01.2016 and 30.06.2016 was enrolled to this study. According to blood pressure levels below 150 mmHg systolic and 90 mmHg diastolic in patients over 60 years old were considered as regulated hypertension. In patients under 60 years of age, blood pressure values below 140 mmHg systolic and 90 mmHg diastolic blood pressure were considered as on target. Results: Our study included 342 patients. Of these patients, 127 were male and 215 were female. The mean age of the patients with normal blood pressure was 63±11.3 years and the mean age of the patients with high blood pressure was 61.5±10.4 years. The systolic blood pressure of the patients in the regular hypertensive and uncontrolled hypertension groups were 130 (90-148) mmHg and 153 (124-201) mmHg, respectively.