Geç preterm, erken term ve term yenidoğanların doğum sonrası hastaneye yatış oranları ve kısa dönem takip sonuçları
Rates of late preterm, early term and term newborns to postnatal hospitalization and short term follow-up results
  1. Tez No: 496750
  2. Yazar: AYŞE SENA DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. KADİR ŞERAFETTİN TEKGÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Geç Preterm, Erken Term ve Term Yenidoğanların Doğum Sonrası Hastaneye Yatış Oranları ve Kısa Dönem Takip Sonuçları Giriş ve Amaç: Geç preterm yenidoğan 34-36. gestasyon haftasında, erken term yenidoğan ise 37-38. gestasyon haftasında doğan bebekler olarak tanımlanmaktadır. Ülkemizde ve dünyada 39. gestasyon haftasındaki doğumların artışı önemli bir halk sağlığı sorunu oluşturmaktadır. Geç preterm ve erken term bebekler, term bebeklerle karşılaştırıldığında morbidite ve mortalite açısından daha yüksek risk taşımaktadırlar. Uzun dönemde ise her iki grupta büyüme bozukluğu, okul başarısında azalma ve psikolojik sorunların ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır. Bu çalışmanın amacı; term bebekler referans alınarak geç preterm ve erken term bebeklerdeki neonatal morbidite ve mortalite nedenlerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Hastanemizde 34-42. gestasyon haftaları arasında doğan 1000 yenidoğan çalışmamıza alındı. Bebekler; anne yaşı, doğum ağırlığı, APGAR skorlaması, yardımcı üreme tekniği, doğum şekli, doğum sonrası canlandırma ihtiyacı, ailenin gelir düzeyi, anne sütü alma oranı, hastaneye yatış oranı, mekanik ventilatör ihtiyacı, sarılık gelişip gelişmemesi, ortalama ölçülen bilirubin değerleri, fototerapi ihtiyacı, hastanede kalış süresi, hipoglisemi, hipotermi gelişip gelişmemesi açısından değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 274 geç preterm, 370 erken term, 356 term bebek dahil edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Rates of Late Preterm, Early Term and Term Newborns to Postnatal Hospitalization and Short Term Follow-up Results Introduction and Purpose: Late preterm newborn is defined as a baby born in 34-36th gestation week while early term newborn defining as a born baby in 37-38. gestation week. The increasing births in 39th gestation week has created a significant health problem in our country and the world. Late preterm and early term infants have a higher risk of morbidity and mortality when compared to term infants. It should not be forgotten that the growth disorder, decreasing in school achievement and psychological problems may occur in the long term for both groups. The purpose of this study is to investigate the causes of neonatal morbidity and mortality in late preterm and early term infants with reference to term infants. Material and Method: 1000 newborns born during the week of 34-42nd gestation in our hospital were taken in the study. The babies were evaluated in terms of maternal age, birth weight, APGAR score, assisted reproductive technique, birth type, need for postnatal revitalization, income level of family, breastfeeding rate, hospitalization rate, mechanical ventilator need, jaundice, average measured bilirubin values, length of hospital stay, hypoglycemia and hypothermia. Results: 274 late preterm, 370 early term and 356 term infants were included in the study.