Dosetaksel tedavisine dirençli olan ve olmayan prostat adenokarsinomlarında immünohistokimyasal ve RT-PRC yöntemi ile notch-1 ekspresyonunun araştırılması
Investigation of NOTCH-1 expression with immunohistochemical and RT-PCR method in prostate adenocarcinoma with and without dosesetal treatment
- Tez No: 496761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Patoloji, Üroloji, Oncology, Pathology, Urology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Prostat kanseri dünyada en sık görülen kanserlerden biridir ve insidansı hızla artmaktadır. Prostat kanseri riski 50 yaşına dek düşükken yaş ilerledikçe giderek artmaktadır. Prostat kanseri histolojik olarak en sık adenokarsinom formunda izlenir. Prostat spesifik antijenin (PSA) rutin olarak klinik kullanıma girmesi; prostat kanserinin daha erken evrede tanı alıp tedavi edilmesini sağlamıştır. Tanı anında hastaların yaklaşık %81'i klinik lokal evrede; yaklaşık %4'ü metastatik evrededir. Prostat karsinomlu bir grup hasta yalnızca aktif izlemle yönetilebilirken bir grup hasta agresif bir seyir göstermektedir. Günümüzde, özel sinyal yolları ve immünoterapi hedefleyen çeşitli yeni tedavi stratejileri prostat kanseri için araştırılmaktadır. Biz bu çalışmada prostat adenokarsinomu olup Dosetaksel kullanıp direnç geliştirmiş hastalarda immünohistokimyasal ve Real-Time Polymerase Chain Reaction (RT-PCR) yöntemiyle Notch homolog 1, translocation-associated (Notch-1) gen ekspresyonunun ilişkisini araştırdık. Çalışmamızda 20 adet benign prostat hiperplazisi ve 60 adet prostat adenokarsinomu hastasında immünohistokimyasal ve RT-PCR yöntemiyle Notch-1 çalıştık. Altmış hastamızın 17'sinde anlamlı derecede Notch-1 gen ekspresyonu saptadık. Hastalarımızın 13 tanesinde Dosetaksel ilaç direnci ve bu hastaların 6'sında anlamlı derecede Notch-1 gen ekspresyonu saptadık. Hastalarımızın 47'sinde ise Dosetaksel direnci olmayıp bu hastaların 11'inde anlamlı derecede Notch-1 gen ekspresyonu bulduk.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is one of the most common cancers in the world and its incidence is rapidly increasing. The risk of prostate cancer is gradually decreasing until age 50 as age progresses. Prostate cancer is most commonly seen in the form of adenocarcinoma histologically. Prostate-specific antigen (PSA) is routinely used for clinical use; prostate cancer to be diagnosed and treated at an earlier stage. At the time of diagnosis, approximately 81% of the patients were in the clinical local stage; about 4% are metastatic. A group of patients with prostate carcinoma shows an aggressive course, only with active monitoring. Currently, several new treatment strategies targeting specific signaling pathways and immunotherapy are being explored for prostate cancer. In this study, we investigated the relationship between Notch-1 gene expression by immunohistochemistry and RT-PCR in patients with prostate adenocarcinoma of the Notch pathway and who developed resistance using docetaxel. In our study, 20 patients with benign prostatic hyperplasia and 60 patients with prostate adenocarcinoma were studied by immunohistochemistry and RT-PCR with Notch-1. We found Notch-1 gene expression at a significant level in 17 of our 60 patients. We detected Notch-1 gene expression at a significant level in 6 of these patients with docetaxel resistance in 13 of our patients. Forty-seven of our patients did not have docetaxel resistance and found Notch-1 gene expression at a significant level in 11 of these patients.