Diyabetik makula ödemi tedavisinde yükleme dozu süreci ve sonrası tedaviyi etkileyen faktörler ve ilişkili biyobelirteçler
Factors affecting the loading dose process and subsequent treatment in diabetic macular edema therapy and associated biomarkers
- Tez No: 917276
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜRKAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Diyabetik makula ödeminde tedavi öncesi bulunan retina biyobelirteçleri ve sistemik faktörlerin tedaviye verilen yanıt ve prognozla olan ilişkisini incelemek. İlk yükleme tedavisi sonrası sonuçlar ile uzun dönem sonuçlar arasında uyum ve benzerlik olup olmadığını araştırmak. GEREÇ VE YÖNTEM: İstanbul Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Retina Departmanı'nda Ocak 2013 Nisan 2024 tarihleri arasında diyabetik makula ödemi (DMÖ) tanısıyla yükleme dozu tedavisi yapılan ve ardından tedavisine devam edilen 96 hastanın 150 gözü çalışmaya dahil edildi. Yaş, cinsiyet, takip süresi, diyabet tipi, diyabet süresi, hipertansiyon varlığı, diyabet tedavi türü, HbA1c, lipid profili, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), fundus muayene bulguları ve optik koherans tomografi (OKT) parametreleri retrospektif olarak değerlendirildi. Gözler hem yükleme dozu sonrası ve hem son muayenede olmak üzere tedaviye yanıta göre tam yanıt (enjeksiyon sonrası foveal kontur oluşumu ve ödemin tamamen ortadan kalktığı hastalar), kısmi yanıt (santral makula kalınlığında %20 ve daha fazla azalma olması ancak ödemin tam olarak ortadan kalkmadığı ve foveal konturun tam oluşmadığı hastalar) ve dirençli (santral makula kalınlığında %20'den daha az azama olması) olarak gruplandı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen hastaların %40,6'sı kadın, %59,4'ü erkek, ortalama yaş 59,2±8,8 yıl, ortalama takip süresi 44,3±37,2 ay idi. Yükleme dozu sonrası tam yanıt gösteren olguların son muayenede %90'ı tam yanıt, %10'u kısmi yanıt gösterdi, hiçbir olguda tedaviye direnç gelişmedi. Direnç gösteren olguların son muayenede %23'ü tam yanıt, %40,5'i kısmi yanıt gösterdi, %36,5'i direnç göstermeye devam etti. Santral makula kalınlığında, subfoveal koroid kalınlığında, hiperreflektif nokta (HRN) sayısında, subretinal sıvı (SRS) varlığında yükleme dozu sonrası ve son muayenede tedavi öncesine göre anlamlı azalma saptandı. Yükleme dozu sonrası EİDGK'de anlamlı farklılık görülmedi, son muayenede ise anlamlı artış saptandı. Tedavi öncesi iç retinal tabakaların disorganizasyonu (DRIL) hastaların %66,6'sında tespit edilirken yükleme dozu sonrası %40'ında, son muayenede ise %48,6'sında iyileşme görüldü. Tedavi öncesi elipsoid zon dış limitan membran (EZ/ELM) defekti hastaların %56'sında tespit edilirken yükleme dozu sonrası %26,1'inde, son muayenede ise %39,7'sinde iyileşme görüldü. Tedavi öncesi SRS oranı yükleme dozuna kısmı yanıt gösteren grupta anlamlı yüksek saptandı, uzun dönemde tedaviye verilen yanıt ile anlamlı bir ilişki bulunmadı. Tedavi öncesi DRIL ve EZ/ELM defekti oranı takip süresi boyunca kısmi yanıt grubunda anlamlı yüksek saptandı. Tedavi öncesi eksuda varlığının ve HRN sayısının tedaviye verilen yanıt ile ilişkili olmadığı gözlendi, gruplar arası anlamlı fark saptanmadı. Tedavi öncesi kist boyutunun yükleme dozuna verilen yanıt ile ilişkili bir biyobelirteç olduğu saptandı, tam yanıt grubunda kist boyutu diğer iki gruba göre anlamlı küçük bulundu. Tedavi öncesi kist içi hiperreflektif materyal varlığının uzun dönemde tedaviye verilen yanıtla ilişkili olduğu görüldü, direnç ve kısmi yanıt gösteren olgularda kist içi hiperreflektif materyal varlığı tam yanıt gösteren olgulardan anlamlı yüksek saptandı. Tedavi öncesi ERM varlığının yükleme dozuna verilen yanıt ile anlamlı ilişkisi saptanmadı, uzun dönemde tam yanıt grubunda anlamlı yüksek bulundu. SONUÇ: Bu çalışmada DMÖ' nde tedavi öncesi bulunan retina biyobelirteçleri ve sistemik faktörlerin tedaviye yanıt ve prognoz ile olan ilişkisini değerlendirdik. Retina biyobelirteçlerinden tedavi öncesi kist boyutu ve hiperreflektif materyal varlığını tedaviye yanıt ile ilişkili bulduk. Ayrıca DMÖ'de ilk yükleme dozu tedavisinin anatomik sonuçları uzun dönem sonuçları ile paralellik gösterdiğini saptadık. Ancak tedaviye yanıt ile retina biyobelirteçleri ve sistemik faktörler arasında ilişkiyi anlamak için daha geniş hasta gruplarında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To investigate the relationship between retinal biomarkers and systemic factors present before treatment in diabetic macular edema (DME) and their association with treatment response and prognosis. To explore whether there is concordance and similarity between the results of the first 3 monthly intravitreal injections and long-term outcomes. MATERİALS AND METHODS: A total of 150 eyes from 96 patients diagnosed with diabetic macular edema (DME) who received 3 monthly intravitreal injections and continued their treatment at the Department of Ophthalmology, Istanbul Faculty of Medicine, between January 2013 and April 2024. The following parameters were retrospectively evaluated: age, sex, duration of follow-up, type of diabetes, duration of diabetes, presence of hypertension, type of diabetes treatment, HbA1c levels, lipid profile, best corrected visual acuity (BCVA), fundus examination findings, and optical coherence tomography (OCT) parameters. Eyes were classified based on treatment response at both the 3 monthly intravitreal injections and the final examination into three groups: complete response (patients with foveal contour formation and complete resolution of edema after injection), partial response (patients with ≥20% reduction in central macular thickness but incomplete resolution of edema and foveal contour) and resistant (patients with