Yüzüncü Yıl Üniversitesi'ne yeni kayıt olan öğrencilerin çeşitli spor dallarına eğilimleri ve sosyal yapıları arasındaki ilşkiler (1995-1996)
- Tez No: 49680
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLHAMİ NALÇACIOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
öz Bu araştırma belgeler doğrultusunda Kitle İletişim araçlarının öğrencileri spora yönlendirmedeki etkisini, bölgelerdeki spor tesislerinden öğrencilerin ne ölçüde yararlandıklarını, spor branşlarını kimlerle yürüttüklerim ve Yüz. Yıl. Üniv.'ndeki öğrencilerin sosyo-ekonomik yapıları ile uğraştıkları spor branşlarım belirlemeyi amaçlar. Bu araştırma üniversitelerde spor alt yapı ve sahalarının yapımı ile spor organizasyonlarının planlanmasında ilgililere yardımcı olmayı gaye edinir. Buna temel olarak; cinsiyet, spora ilgi, spor branşları, öğrencilerin daha önceki öğrenimlerini gördükleri coğrafi bölgeler, ailenin birey sayısı, eğitim ve ekonomik durumları arasındaki karşılıklı ilişkilere... yer verilmektedir. Yüzüncü yıl üniversitesine 1995-96 öğretim yılında yeni kayıt yaptıran öğrenciler, araştırmanın evrenini oluşturur. Aynı öğretim yılında kayıt yaptıran 3207 öğrenci içerisinde tesadüfi (Random) yöntemle örneklem belirlenmiş ve anket uygulanmıştır. Örneklem alınan öğrenci sayısı 358 erkek ve 146 bayan olmak üzere 504 kişidir. Uygulanan anketler bilgisayar işlemine uygun kodlama formlarına aktarılmış, verilerin işlenmesi bilgisayar vasıtasıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde istatistiksel işlem olarak yüzdeler (%) ve Khi-kare (X2) teknikleri uygulanmıştır. Bu çözümlemelerin istatistiki anlamda kabulü için 0.05 düzeyi benimsenmiş 0.01 düzeyindeki anlamlıklara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to state the social-economic structure of students in high level education and the spor branches they are interested in. This study also aims to direct the interests towards University's infrastructure and field construction and to put light on sportive activities. For this base interrelations between sex, interesting to spor branches, students geographic territories where they formery took education, the number of individual in family and economic possition... have been taken into consideration. Universe of that study constitutes those students who registrated to Yü¬ züncü Yyl University at the beginning of 1995-96 education year. in the same education year there were 3207 students and sample has been determined by random method amorgs these students taken into study were totaly 504 person. As 358 of them were man, 146 were woman. The inquiries that applied were transfered to the coding forms suiting by computer operating and vvorking on datas were made through computer in the analysing of datas, frekans and stating of percent values and khi - square (X2) analysing has been applied. For the acceptance of this analysing in terms of statistical meaning 0.05 level has been adopted and the level on 0.01 meaning were not taken into account.