Futbol milli takım seçmelerinde bağıl yaş etkisi ve fiziksel performans
Related age effectiveness and physical performance in the national football team selections
  1. Tez No: 496810
  2. Yazar: LEVENT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS OKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada; Futbol milli takım seçmelerine katılan sporcuların bağıl yaş etkisini incelemek ve kronolojik yaşa göre atletik performansın karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya U14 yaş kategorisi futbolcuları olmak üzere Türkiye geneli toplam 259 sporcu katılmıştır. Çalışmada; yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, beden kitle indeksi, 10 ve 30 metre sürat, çeviklik, dayanıklılık ve uzun atlama olmak üzere toplam 9 parametre incelemeye alınmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizinde SPSS 21,0 paket programı kullanılmış, grup içi ortalama ve standart sapma değerleri incelenmiştir.. Gruplar arası karşılaştırmalar için One Way Anova yöntemi kullanılmıştır. Grup içi karşılaştırmalar scheffe test ile incelenmiş, . 0,05 ve 0,01 düzeylerinde anlamlılık araştırılmıştır. Sonuç olarak milli takım seçmelerine gelen çocukların ağırlıklı olarak Ocak, Şubat ve Mart aylarında doğdukları, yılın ilk aylarında doğan çocukların tüm fiziksel performans parametreleri ve özellikle çeviklik ve patlayıcı kuvvet bakımından diğer aylarda doğan çocuklara göre avantajlı oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relative age effect of athletes who participate in the selection of football bational team and to compare the athletic performance according to the chronological age. Total 259 athletes from U-14 age category football players in Turkey are participated to this study. In this context, a total of nine parameters including age, height, body weight, body mass index, 10 and 30 meter speed, agility, endurance and long jump were examined. SPSS 21.0 package program was used for statistical analysis. One way ANOVA method was used with temple test to examine intra-group and standard deviation values. 0,05 and 0,01 levels of significance were investigated. As a result, all the physical performance parameters of the children who born in the first month of the year, which are born in January, February and March, are advantageous compared to the children born in the other months in terms of agility and explosive power.