Hyaluronik asitin kemik dokusu iyileşmesi üzerine etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Effects of hyaluronic acid on bone healing in experimental study
  1. Tez No: 496825
  2. Yazar: AYKUT KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, çene kemiklerinde meydana gelebilecek kemik defektleri üzerinde hyaluronik asitin kemik iyileşmesine olan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, ortalama 2,5 kg ağırlığında, 7-7,5 aylık, 24 adet, erişkin Yeni Zelanda tipi beyaz erkek tavşan kullanılmıştır. Tavşanların alt çene sağ ve sol angulusunda 9 mm genişliğinde iki tane kemik defekti oluşturulmuştur. Sol angulus mandibuladaki defekte, çapraz bağlı hyaluronik asit jeli (hyaDENT-BG, BioScience Gmbh–Germany) yerleştirilmiştir. Sağ angulus mandibuladaki defekte herhangi bir materyal yerleştirilmeyip, defekt alanı sadece steril serum fizyolojikle yıkanmış ve oluşan kan pıhtısıyla normal iyileşme sürecine bırakılmıştır. Cerrahi işlem sonrası 7., 14., 21. ve 28. günlerde deney hayvanları sakrifiye edilerek histopatolojik, histokimyasal ve histomorfometrik olarak değerlendirilmiştir. Yapılan histopatolojik değerlendirme sonucunda hyaluronik asit uygulanan örnekler ile kontrol grubundaki örnekler arasında, yeni oluşan kemik miktarı açısından anlamlı bir fark bulunmuştur. 21. ve 28. gün gruplarında hyaluronik asit uygulanan defektlerdeki yeni oluşan kemik miktarı daha yüksek bulunmuştur. Hyaluronik asit uygulanan örneklerde 28. günde inflamasyon düzeyinin daha düşük olduğu görülmüştür. Örneklerin hiçbirinde yabancı cisim reaksiyonuna rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to evaluate the efficacy of hyaluronic acid on bone healing of bone defects might appear in oral and maxillofacial region. Adult, male, average weight 2,5 kg, aged 7-7,5 month, twenty four New Zealand white rabbits were used in this study. Two critical size bone defects (9 mm diameter) were created in rabbit right and left angulus mandible. In the left angulus mandible, defect was filled with cross linked hyaluronic acid gel (hyaDENT BG, Bioscience Gmbh-Germany). In the right angulus mandible, defect wasn't filled any material, only sterile saline and blood clot in normal bone healing. During the 7th, 14th, 21st and 28th day after surgery procedure, rabbits were sacrified and histopathological, histochemical and histomorphometric evaluations were performed. According to the histopathological examination results, there was statistical difference in the amount of new bone formation between hyaluronic acid and control groups. On the 21st and 28th days, the amount of new bone formation was higher in hyaluronic acid groups. The inflammation scores were statistically lower in the hyaluronic acid group than the control group on the 28th day. There wasn't seen foreign body reaction in any samples.