Agresif periodontitisli bireylerde flep cerrahisinde A-PRF cihazı ile elde edilen trombositten zengin fibrin kullanımının etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of using platelet rich fibrin obtai̇ned with A PRF device in the flap surgery in aggressive periodontitis patients
  1. Tez No: 496824
  2. Yazar: SİMGE ERÇELİK BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM LEVENT TANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Periodontal hastalıklar, insanlarda en sık rastlanan rahatsızlıklardan biridir ve periodonsiyumu oluşturan yapıları etkileyerek alveoler kemikte çeşitli şekillerde yıkıma neden olurlar. Agresif periodontitis, erken yaşta görülen,periodontal dokuların hızlı yıkımıyla karakterize ve ailesel geçişin de söz konusu olduğu bir hastalıktır. Periodontolojide yapılan güncel çalışmalar kaybedilen periodontal dokuların (kemik, periodontal ligament gibi) tümüyle yenilenerek rejenerasyonunun sağlanmasını amaçlamaktadır. Bu durumun sağlanabilmesi için kemik greftleri ve kolajen membranlar kullanılsa da kaybedilen bu dokuların tamamen rejenere olması oldukça güçtür. Rejenerasyonu artırmak için trombosit konsantrelerinin kullanımı oldukça yaygın yöntemlerdendir. Trombosit konsantrelerinden trombositten zengin fibrin (TZF) içerdiği yüksek konsantrasyondaki büyüme faktörleri nedeniyle günümüzde sıklıkla kullanılan bir materyaldir. Bu çalışmada, sistemik hastalığı olmayan ve sigara içmeyen agresif periodontitis hastalarında kemik içi defektlerin tedavisinde bir gruba, ksenogreft+kolajen membran; bir gruba ksenogreft+kolajen membran+TZF; bir gruba TZF+kolajen membran ve bir gruba sadece flep operasyonu uygulanmıştır. Çalışma sonuçları klinik ve radyografik olarak incelenmiştir. 28 hasta üzerinde toplam 80 defekt üzerinde yürütülen çalışmamızda her grupta 20 kemik içi defekt tedavi edilmiştir. Plak İndeks , Gingival İndeks, Sondlamada Kanama, Cep Derinliği, Dişeti Çekilmesi, Klinik Ataşman Seviyesi' ni içeren klinik ölçümler her hastadan Faz I tedavi sonrası, cerrahi sonrası 3. ve 6.aylarda alınırken; vertikal kemik yüksekliği, defekt dolumu, defekt dolum yüzdesi, defekt açısını içeren radyografik ölçümler ise Faz I tedavi sonrası ve cerrahi sonrası 6.ayda alınmıştır. Operasyon sonrasında elde edilen tüm klinik ve radyografik verilerde başlangıç değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı kazançlar bulunmuştur. Klinik verilerin gruplar arası karşılaştırmasında sadece cep derinliği, klinik ataşman seviyesi ve sondlamada kanama değerlerinde xenogreft+kolajen membran grubu(Test 1 grubu) ve xenogreft+kolajen membran+ TZF grubunda (Test 2 grubu); flep operasyonu (kontrol grubu) ve TZF+kolajen membran (Test 3 grubu) gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Radyografik verilerde ise sadece vertikal kemik yüksekliği kazanç değerinde kontrol grubu ile Test 1 ve Test 2 grupları arasında ; Test 2 grubuyla da Test 3 grubu arasında anlamlı farklılık görülmüştür. Tüm bu değerlendirmelere göre agresif periodontitis hastalarında kemik içi defektlerin tedavisinde çalışmamızda uyguladığımız her 4 yöntemde başarılı şekilde kullanılabilirken en iyi sonuçlar greft ve membran kullanımıyla alınabilmektedir. Ek olarak TZF uygulanması da iyileşmeyi artırabilecek mantıklı bir yöntem olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Periodontal diseases are one of the most common disorders in humans and affects the constituents of the periodontium causing alveoler bone destruction in various form. Aggressive periodontitis is an age-related disease characterized by rapid destruction of periodontal tissues and a familial transmission. Recent studies in periodontology aim to regenerate periodontal tissues (bone, periodontal ligament etc.) completely renewed. Even though bone grafts and collagen membranes are used to achieve this, it is quite difficult for these tissues to be completely regenerated. The use of platelet concentrates to increase regeneration is a common procedure. Because of the high concentration of growth factors that platelet rich fibrin contains from platelet concentrates, it is a frequently used material nowadays. The present study, in the treatment of intrabony defects in aggressive periodontitis without systemic disease and non- smoking, a group which is applied xenograft+collagen membrane; a group which is applied xenograft+collagen membrane+PRF; a group which is applied PRF+collagen membrane and a group which is applied flap operation. The results of the study were analyzed clinically and radiographically. In our study performed on 28 patients in a total 80 defects, 20 intrabony defects were treated in each group. At baseline, 3 and 6 months after surgery clinical measurements including Plaque Index, Gingival Index, Bleeding On Probing, Probing Depth, Gingival Recession, Clinical Attachment Level; at baseline and 6 months after surgery radiographical measurements including Vertical Bone Height, Defect Fill, Percentage of Defect Fill and Defect Angle were obtained. All clinical and radiographic outcome values obtained after surgery weresignificantly different from the baseline values. In the comprasion of clinical data between the groups, xenograft+collagen membrane group (Test 1 Group) and xenograft+collagen membrane+PRF group (Test 2 Group) only in the pocket depth, clinical attachment level and bleeding on probing statistically significant differences were observed according to flap operation group (control group) and PRF+ collagen membrane groups (Test 3 Group). In the radiographic values, only the vertical bone height gain value was foundsignificantly different between the control group and the Test 1 Group and Test 2 Groups and between Test 2 Group and Test 3 Group. According to all these evaluations the best results are obtained when grafts and membranes used together in the treatment of aggressive periodontitis. However, good results were also obtained in the other two groups.In additon, the application of PRF can be an useful way to improve healing.