Fruktoz ve bisfenol A 'nın eş zamanlı uygulanması ile ductus epididimis ve sperm morfolojisinde oluşacak olası hasara melatoninin etkisi
The effects of melatonin on possible damage will be occur on ductus epididymis and sperm morphology with the coadministration of fructose and bisphenol a
  1. Tez No: 496826
  2. Yazar: SAADET ÖZEN AKARCA DİZAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Günümüzde yüksek fruktoz içerikli gıda tüketiminin ve endokrin bozucu olarak bilinen kimyasal maddelere çevresel ve oral yollarla etkin kalmanın artışına paralel olarak metabolik sendrom (MetS) ve ilişkili klinik durumların görülme sıklığındaki artış dikkat çekmektedir. Son dönemlerde fruktozun beslenmedeki yeri artmış ve yüksek fruktoz tüketimi ile ilgili olarak, dislipidemi, insülin direnci, hipertansiyon ve hiperürisemi de artış görülmüştür. BPA' nın östrojen benzeri aktivite göstererek üreme organlarında toksisiteye neden olduğu, spermatogenezi baskıladığı, sperm üretimi ve fertilite oranını düşürdüğü çeşitli çalışmalarla gösterilmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda, çalışmamızda Sprague Dawley cinsi 42 tane, erişkin, erkek sıçan kullanıldı ve 7 gruba ayrıldı. Grup 1: (n=6) Kontrol, Grup 2: (n=6) Fruktoz uygulanan grup, Grup 3: (n=6) BPA uygulanan grup, Grup 4: (n=6) Fruktoz ve BPA'nın eşzamanlı uygulandığı grup, Grup 5: (n=6) Fruktoz ve Melatonin uygulanan grup, Grup 6: (n=6) BPA ve Melatonin uygulanan grup, Grup 7: (n=6) Fruktoz+BPA+Melatonin uygulanan grup şeklinde düzenlendi. Deney sonunda alınan epididimis dokusu histokimyasal ve immunohistokimyasal olarak; sperm örnekleri ise sayım, motilite ve canlılık tayin yöntemleri ile incelendi ve güçlü bir antioksidan olduğu bilinen melatoninin bu deneysel sürece olan etkileri araştırıldı. BPA, Fruktoz ve her ikisinin eşzamanlı uygulamasının epididimis dokusunda ve sperm örneklerinde hasara yol açtığı, melatonin uygulamasının ise bu hasarı önlemede kısmen de olsa başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is notable that the increase in the incidence of metabolic syndrome (MetS) and related clinical cases correlated with the increased of fructose rich food consumption and environmental and oral exposure to chemical substances known as endocrine disruptors. Fructose feed has recently increased and higher fructose consumption has associated with the increased of diseases such as dyslipidemia, insulin resistance, hypertension and hyperuricemia. BPA exhibits estrogen-like activity that cause toxicity in reproductive organs suppresses spermatogenesis, decreases sperm production and fertility rates. According to information given above, we used 42 adults, male Sprague Dawley rats that were divided into 7 groups. The groups were arranged as follows, Group 1: (n=6) Control, Group 2: (n=6) Rats were treated with fructose, Group 3: (n=6) Rats were treated with BPA, Group 4: (n=6) Rats were treated with fructose and BPA contemporaneously, Group 5: (n=6) Rats were treated with fructose and Melatonin, Group 6: (n=6) Rats were treated with BPA and Melatonin, Group 7: (n=6) Rats were treated with fructose and BPA and melatonin. At the end of the experiment, epididymal tissue was removed and analyzed by using histochemical and immunohistochemical procedure. Sperm samples were counted and sperm motility and viability were investigated. Furthermore, we examined the effects of strong antioxidant melatonin on this experimental process. We found that administration of BPA, fructose, and concurrently both of these causes damaged to epididymal tissue and sperm samples on the other hand melatonin was partially successful in preventing this damage.