Gebelikte cinselliğe karşı tutum ölçeğinin geliştirilmesi
Development of an attitude scale towards sexuality during pregnancy
  1. Tez No: 496851
  2. Yazar: NESLİHAN YILMAZ SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN ŞENTÜRK ERENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma, gebe kadınlar ve eşleri gebe olan erkeklerin gebelikte cinselliğe karşı tutumlarını değerlendirmeye yarayacak olan Gebelikte Cinselliğe Karşı Tutum Ölçeği'nin geliştirilmesi amacıyla, metodolojik olarak yapılmıştır. Çalışmanın uygulaması bir üniversite hastanesinin gebe polikliniğinde yapılmıştır. Araştırma için gerekli kurum izini ve etik kurul onayı alınmıştır. Örneklemi 1035 kişi oluşturmuştur. Veriler; Gebelikte Cinselliğe Karşı Tutum Nitel Görüşme Formu, Gebelikte Cinselliğe Karşı Tutum Kompozisyon Formu, Tanıtıcı Bilgiler Formu I ve II, Gebelikte Cinselliğe Karşı Tutum Ölçeği Deneme Formu ve Gebelikte Cinselliğe Karşı Tutum Ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Veri analizleri SPSS v.22 ve LISREL (v.8.80) programları ile yapılmıştır. Ölçeğin geçerlilik-güvenilirlik analizlerinde, açımlayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi, Cronbach Alpha katsayısı, test tekrar test güvenirliği, t testi ve tek yönlü varyans analizi testleri kullanılmıştır. Analizler sonucunda toplam varyansın % 41,24'ünü açıklayan 34 maddeli ve 3 faktörlü ölçek elde edilmiştir. Cronbach Alpha katsayıları Gebelikte Cinsel Birleşmeye Yönelik Kaygı alt boyutu için 0.850; Gebelikte Cinselliğe Yönelik İnançlar ve Değerler alt boyutu için 0.86; Gebelikte Cinselliği Onaylama alt boyutu için 0.815; ölçeğin tümü için ise 0.902 bulunmuştur. Test tekrar test korelasyon katsayısının 0,869 olduğu saptanmıştır. Gebelikte cinselliğe karşı tutumun eğitim durumu, gebelikte cinsel yaşama ilişkin bilgi alma durumu, gebelikte cinsel yaşama ilişkin sahip olunan bilgi düzeyi, gebelikte cinsel birleşmeyi kısıtlayan riskli bir durumun varlığı, doktor tarafından gebelikte cinsel birleşmenin yasaklanma durumu ve gebelikte cinsel birleşmede bulunma durumuna göre farklılık gösterdiği saptanmıştır (p < 0.05). Bu sonuçlar doğrultusunda Gebelikte Cinselliğe Karşı Tutum Ölçeği gebe kadınların ve eşleri gebe olan erkeklerin gebelikte cinselliğe karşı tutumlarını değerlendirmede geçerli ve güvenilir bir araç olarak kabul edilmiştir. Bu ölçeğin gebelere hizmet sunan hemşireler ve diğer sağlık profesyonelleri tarafından kullanılması ve farklı gruplarda gebelikte cinselliğe yönelik tutumların belirlenmesinde kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was methodologically conducted to develop an attitude scale during pregnancy, which will help to assess the sexual attitudes of pregnant women and partner of pregnant women during pregnancy. The practice was carried out in a university hospital pregnancy outpatient unit. The required institutional consent and ethics committee approval were obtained. The sample was consisted of 1035 persons. Data were collected via Attitudes Towards Sexuality in Pregnancy Qualitative Interview Form, Composition Form for Attitudes Towards Sexuality in Pregnancy, Descriptive Information Forms I and II, Attitude Scale Toward Sexuality in Pregnancy Trial Form and Attitude Scale Toward Sexuality in Pregnancy. Data analyzes were performed with SPSS v.22 and LISREL (v.8.80) programs. In the evaluation of the data, confirmatory and exploratory factor analysis, t-test, one-way ANOVA, Cronbach Alpha internal consistency coefficient and test retest reliability tests were used. As a result of the statistical analyzes, 34 items and 3 factor scale describing the 41,24 % of the variance was obtained. Cronbach Alpha coefficients were 0.850 for Anxiety about Sexual İntercourse in Pregnancy; 0,860 for Beliefs and Values for Sexuality in Pregnancy; for 0.815 Recognition Sexuality in Pregnancy and 0.902 for all of the scale. The test–retest reliability coefficient was found 0.869. It was found statistically significant that gender, age, education level, education level of the partner, getting information about sexuality in pregnany, the amount of information in this subject, regarding sexuality as risky in pregnancy, the sexuality prohibition by the doctor effected the attitude towards sexuality in pregnancy (p< 0.05). In the direction of these results Attitude Scale Towards Sexuality During Pregnancy was accepted as a valid and reliable tool for assess the sexual attitudes of pregnant women and partner of pregnant women during pregnancy. It is suggested that this scale should be used by nurses and other health professionals who provide services to the pregnant women and that they should be used in different groups to determine their attitudes towards sexuality in pregnancy.