Hipermedya yöntemiyle verilen eğitimin öğrencilerin nazogastrik sonda yoluyla beslenme uygulamasını öğrenmelerine etkisi
The effect of hypermedia-based training method on students learning the application of nasogastric tube feeding
- Tez No: 496852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1485
Özet
Bu çalışma, hipermedya yöntemi ile verilen eğitimin öğrencilerin nazogastrik sonda yoluyla beslenme uygulamasını öğrenmelerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Bu çalışmaya, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniverstesi Semra ve Vefa Küçük Sağlık Yüksekokulu'na 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında Hemşirelikte Temel İlke ve Uygulamalar dersine kayıtlı 60 öğrenci alınmıştır. Öğrenciler, akademik başarı düzeyleri ve cinsiyetlerine göre randomize edilerek 30 kontrol ve 30 deney olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubundaki öğrencilere nazogastrik sonda yoluyla beslenme konusu sınıf içi öğretim ile anlatılırken deney grubundaki öğrencilere aynı konu hipermedya yöntemiyle anlatılmıştır. Hipermedya yöntemi; konu metni, video, animasyon, vaka, öz değerlendirme, yararlanılacak kaynaklar, bilgi testi ve motivasyon ölçeğinden oluşmaktadır. Hipermedyanın bulunduğu web sitesi, bir hafta boyunca deney grubu öğrencilerinin istedikleri zaman istedikleri yerden sisteme girebilmeleri için açık kalmıştır. Araştırmada veriler,“Nazogastrik Sonda Yoluyla Beslenme Uygulaması Bilgi Testi”,“Nazogastrik Sonda Takma Beceri Kontrol Listesi”,“Nazogastrik Sonda ile Beslenme Uygulaması Beceri Kontrol Listesi”,“Öz Değerlendirme Formu”ve“Öğretim Materyali Motivasyon Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Kontrol ve deney grubundaki öğrencilerin bilgi ve beceri düzeyleri ders anlatımından hemen sonra ve bir hafta sonra olmak üzere iki kez ölçülmüştür. Beceri, Objektif Yapılandırılmış Klinik Sınav ile ölçülmüştür. Araştırmanın uygulanabilmesi için etik kuruldan ve uygulamanın yapıldığı kurumdan yazılı izin alınmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerden aydınlatılmış onam alınmıştır. Veriler istatistiksel olarak Mann Whitney-U, Wilcoxon ve spearman's korelasyon testleriyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was randomized controlled trial conducted with the aim of determining the effect of hypermedia training on nutrition with nasogastric tube of students. A total of 60 nursing students, who registered the Fundamentals of Nursing in the Spring Semester of 2016-2017 Academic Year of Semra and Vefa Küçük Health College, Nevsehir Haci Bektaş Veli University, were included in this study. The students were divided into two groups, 30 of whom for control and 30 of whom for experiment using randomized method according to their academic achievement level and gender. While the subjects of the control group were explained by the nazogastric tube feeding through the classroom teaching, the students in the experimental group were told the same subject with the hypermedia method. Hypermedia consists of text, video, animation, case, self-assessment, resources, information test and motivation scale. The web site with hypermedia is open for a week so that the students in the experimental group can enter the system any time they want and from where they want The data in the research were collected using the“Nasogastric Tube Nutrition Practice Knowledge Test”,“Nasogastric Tube Attachment Skill Checklist”,“Nasogastric Tube Nutrition Practice Checklist”and“Instructional Material Motivation Scale”. The knowledge and skill levels of the students in the control and experimental groups were measured twice immediately after the lecture and one week later. The skill assessments of the students were made by using Objective Structure Clinical Examination. The written approval was obtained from the ethical committee and the faculty in order to perform the study. Informed consent was obtained from students participating in this study. The data were statistically evaluated using the tests Mann Whitney-U, Wilcoxon and spearman's corelation.