Astımı olan bireylere planlı davranış teorisine göre uygulanan eğitim programının hastalık kontrolü ve tedaviye uyum üzerine etkisi
The effect of training program administered to individuals with asthma based on the planned behavior theory on disease control and medication adherence
- Tez No: 496850
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN AYAZ ALKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırma astımı olan bireylere planlı davranış teorisine (PDT) göre uygulanan eğitim programının hastalık kontrolü ve tedaviye uyum üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü deneysel tasarımla yapılan araştırmanın örneklemini bir devlet hastanesinin göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran 66 birey oluşturmuştur. Araştırma 60 birey (30 deney ve 30 kontrol) ile tamamlanmıştır. Veriler kişisel bilgi formu, astım kontrol testi, Morisky ilaca uyum ölçeği, inhaler tekniği kontrol listesi, planlı davranış teorisi“maruziyetten uzaklaşma”ve“inhaler kullanımı”ölçekleri ile toplanmıştır. Deney grubundaki bireylere üç ay boyunca toplam beş ev ziyaretleri yapılarak PDT'ye göre oluşturulmuş eğitim programı uygulanmıştır. Verilerin analizinde ki-kare, bağımsız gruplarda t testi, Mann Whitney U Testi, Friedman testi ve Sidak testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of the planned behavior theory training program for individuals with asthma on disease control and medication adherence. This randomized controlled experimental study consisted of 66 individuals admitted to state hospital's chest disease polyclinic. The study was completed with 60 subjects (30 experimental and 30 control). Data were collected through personal information form, asthma control test, Morisky medication adherence questionnaire, inhaler technique checklist, planned behavior theory“allergen-exposure avoidance”and“inhaler use”scales. The training was given according to the PBT to the experimental group of individuals in a total of five home visits in three months. In the analysis of the data Chi-square, t-test in independent groups, paired t-test in dependent groups, Mann Whitney U Test, Wilcoxon Sign Test and Sidak test were used.