Glisemik indeks, glisemik yük ve hiperlipidemi ile ilişkisi
Glycemi̇c i̇ndex, glycemi̇c load and related to hyperli̇pi̇demi̇a
- Tez No: 496856
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Glisemik indeks (Gİ) ve glisemik yükün (GY) hiperlipidemi ile ilişkisinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışma, Ankara ilinde, Ankara Mesleki ve Çevresel Hastalıkları Hastanesi'nde 25-50 yaş grubunda (yaş ortalaması 37,9±6,62 yıl olan), 58 hiperlipidemisi olan ve 64 hiperlipidemisi olmayan 122 kadın birey üzerinde yürütülmüştür. Çalışmaya katılmayı kabul eden gönüllü bireylere yüz yüze görüşme yöntemi ile kişisel ve sağlık bilgilerini içeren anket formu uygulanmıştır. Çalışmaya katılan tüm bireylerin antropometrik ölçümleri, üç günlük besin tüketim kayıtları ve fiziksel aktivite kayıtları araştırmacı tarafından alınmıştır. Ayrıca hastane laboratuvarında biyokimyasal analizleri yapılmıştır. Beden kütle indeksi (BKİ) değerleri hiperlipidemisi olan bireylerde 32,5±5,11 kg/m2, hiperlipidemisi olmayan bireylerde ise 30,4±4,65 kg/m2'dir ve iki grup arasında anlamlı fark saptanmıştır (p0,05). Hiperlipidemisi olan grupta Gİ ve GY değerleri sırasıyla 40,5±9,49 ve 101,6±48,87, hiperlipidemisi olmayan grupta ise sırasıyla 41,9±8,69 ve 101,0±40,35 bulunmuştur (p>0,05). Günlük diyet Gİ ve GY'ü en yüksek düzeyde olan bireylerin (Q4), en düşük düzeyde olanlara göre (Q1) günlük yağ tüketimi, yağdan gelen enerji yüzdesi ve tekli doymamış yağ asitlerinden gelen enerji yüzdesi anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p0,05). Total kolesterol ve düşük dansiteli lipoprotein kolesterol değerleri Gİ ve GY çeyrekliklerinde sadece Q1 çeyrekliğinde istenilen düzeyin üzerinde olmakla birlikte diğer çeyrekliklerde istenilen düzeylerdedir ve çeyreklikler arasında anlamlı bir farklılık yoktur (p>0,05). Glisemik indeks ve GY değerleri ile kan lipid düzeyleri ve hiperlipidemi arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Glisemik indeks ve GY'ü yüksek diyetlerin postpandial glisemi üzerine olumsuz etkisi gözardı edilmemelidir. Hiperlipidemi ile GI ve GY arasındaki ilişkiyi incelemk adına daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This work maked with the aim of determining the relationship between glycemic index (GI), glycemic-load (GL) and hyperlipidemia was carried on 58 women with hyperlipidemia and 64 women withouth hyperlipidemia, in total 122 women, group of age 25-50 (age average 37,9±6,62), in Ankara-city, near Ankara Occupational and Environmental Diseases Hospital. Face to face meeting and a public survey containing personal medical knowledge were implemented to individuals approving examination. Attending this work, every individuals' anthropometric measurements, records of three-day food consumptiom and physical activity records were taken by researcher. Also some biochemical analysises were executed in hospital laboratory. Body mass ındex values were detected as 32,5±5,11 in individuals with hyperlipidemia, as 30,4±4,65 in individuals without hyperlipidemia and between these two groups meaningful difference was detected. Daily calorie intake of individuals attending the work was detected as 1410,7±668,95 kcal in the individuals with hyperlipidemia and as 1456,0±649,94 kcal in the individuals without hyperlipidemia. There is not detected meaningful difference between two groups (p>0,05). Glycemic index and GL values were detected respectively as 40,53±9,49 ve 101,62±48,87 in individuals with hyperlipidemia and as 41,89±8,69 ve 101,01±40,35 in individuals without hyperlipidemia (p>0,05). It was explored individuals having highest daily diet GI and GL degree have meaningfully more energy percentage coming from monounsaturated fattu acids, more daily fat consuming and more energy percentage coming from fat by comparison individuals having lowest daily diet GI and GL. Taking cholesterol proportion is much more meaningfully between Q4 having highest cholesterol taking for GL and Q2 having lowest cholesterol taking for GL (p0,05). Howewer total cholesterol and low density lipoprotein cholesterol values are over the intended level at only Q1 quarter in GI and GL quarters, in other quarters these are in recommended level and there is not meaningful difference between quarters (p>0,05). There was not found any meaningful correlation in this work between GI and GL levels with blood lipid levels and hyperlipidemia. There must not be ignored negative influence of glycemic index and diet having high GL on postprandial glycemia. There are needed to work hardly to study relationship between hyperlipidemia and GI-GL.