Sağlık çalışanlarının beslenme ve sağlık durumunun tespiti: Ankara ili örneği
Nutrition and health status determination of healthcare workers: Ankara provincial example
- Tez No: 496860
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Sağlık çalışanlarının beslenme ve sağlık durumlarının tespit edilmesi amacıyla yapılan bu çalışma yaşları 19 ve üzeri olan, araştırmaya katılmayı kabul eden 160 erkek ve 161 kadın toplam 321 sağlık çalışanı üzerinde yapılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan soru formu ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Anket formunda genel bilgiler, sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları, diyet yapma durumu, bireye ait antropometrik ölçümler ve BİA analizi, Uluslar Arası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranış Ölçeği-II ve 24 saatlik besin tüketim kaydını içeren sorular yer almaktadır. Besin tüketiminin yeterlilik düzeyi Türkiye Beslenme Rehberi (2015)'ne göre değerlendirilmiştir. Bu çalışmada sağlık çalışanlarının yaş ortalamaları 36,0±9,00 yıl, BKİ ortalamaları erkeklerde 27,0±3,82 kg/m2, kadınlarda 25,8±4,79 kg/m2 olup bireylerin %17,4'ü şişmandır. En çok tüketilen ana öğün akşam (%97,5), ara öğün gece (%73,7), en az tüketilen ana öğün kahvaltı (%76,6), ara öğün ise kuşluktur (%33,8). Bireylerin çoğu her zaman yeterli ve dengeli beslendiğini düşünmektedir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study, which aimed to determine the nutrition and health status of health workers were carried out 160 men and 161 women a total of 321 health workers aged 19 and over who agreed to participate in the study. The data were collected by using the face-to-face interview technique with the questionnaire prepared by the researcher. The questionnaire containings general informations, health informations, nutritional habits, dietary status, individual anthropometric measurements and BIA analysis, International Physical Activity Questionnaire-Short Form, Healthy Life Style Behavior Scale-II and 24-hour food consumption record. The adequacy level of food consumption was evaluated according to the Turkish Nutrition Guide (2015). In this study, the mean age of the health workers was 36,0±9,00 years, the mean BMI was 27,0±3,82 kg/m2 in males, 25,8±4,79 kg/m2 in females and all individuals 17,4% were obese. The most consumed main meal was evening (97,5%), snack meal was night (73,7%), the least consumed main meal was breakfast (76,6%), snack meal was mid-morning (33,8%). Most of the individuals think that they are fed adequately and balanced (p>0,05).