Hemodiyaliz tedavisi alan son dönem böbrek yetmezliği olan hastalarda malnutrisyon inflamasyon skoru ile nutrisyonel parametreler ve yaşam kalitesinin i̇lişkilendirilmesi
Association of malnutrition inflammation score with nutritional parameters and quality of life in hemodialysis patients with end stage renal disease
- Tez No: 496869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL YILDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Hemodiyaliz böbrek yetmezliği durumunda hastalarda kanın yarı geçirgen zar aracılığıyla temizlenmesini sağlayan bir renal replasman tedavisidir. Bu çalışma yaşları 18-65 yıl arasında değişen, son dönem böbrek yetmezliğine bağlı olarak en az son 3 aydır haftanın 3 günü diyalize giren, 55 hasta (36 erkek ve 19 kadın) üzerinde malnütrisyon inflamasyon skorunun (MİS) nutrisyonel parametreler ve yaşam kalitesi ile ilişkisini belirlemek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Katılımcıların genel özellikleri, beslenme alışkanlıkları, sağlık bilgileri, yaşam kalitesi ve fiziksel aktivite düzeyleri anket formu ile sorgulanmış ve üç günlük besin tüketim kayıtları alınmıştır. Hastalara MİS, subjektif global değerlendirme, Beck depresyon ölçeği ve yaşam doyumu ölçeği uygulanmıştır. Bunun yanında hastaların antropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bel çevresi, kalça çevresi, üst orta kol çevresi), vücut kompozisyon ölçümleri alınmış ve biyokimyasal parametreler (albümin, total protein, glukoz, kan üre azotu, kreatinin, ürik asit, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, C-Reaktif protein, ferritin, serum demir, total demir bağlama kapasitesi ve kan lipitleri) analiz edilmiştir. Çalışma sonunda hastaların subjektif global değerlendirmeye göre %14,5'i, MİS'e göre ise %40'ı malnütrisyonlu olarak sınıflandırılmıştır. Hastaların %81,8'i yetersiz enerji ve %94,5'i yetersiz protein almaktadır.
Özet (Çeviri)
Hemodialysis is a renal replacement therapy that allows the blood to be cleared through semipermeable membranes in patients with renal insufficiency. This study was carried out to determine the relationship between malnutrition inflammation score (MIS) and nutritional parameters and quality of life of 55 patients (36 males and 19 females) aged between 18-65 years, who had dialysis three days a week for at least 3 months depending on end - stage renal failure. Participants were questioned with their general characteristics, eating habits, health information, quality of life, physical activity levels and three-day food intake records through questionnaire. Patients were assessed with MIS, subjective global assessment, Beck depression scale and life satisfaction scale. In addition, anthropometric measurements (body weight, height, waist circumference, hip circumference, upper middle arm circumference), body composition measurements, and biochemical parameters (albumin, total protein, glucose, blood urea nitrogen, creatinine, uric acid, calcium, phosphorus, sodium, potassium, C-reactive protein, ferritin, serum iron, total iron binding capacity and blood lipids) of the individuals were analyzed. At the end of the study, 14,5% of the subjects according to the subjective global evaluation and 40% according to the MIS were classified as malnutrition. When food consumption is evaluated, 81,8% of the individuals are inadequate energy and 94,5% are inadequate protein intakes.