Polikistik over sendromlu kadınlarda beslenme durumu, yeme bozuklukları ve serum ferritin düzeyleri ile adipoz doku disfonksiyonu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between adipose tissue dysfunction with nutritional status, eating disorder and serum ferritin levels in polycystic ovary syndrome
- Tez No: 496868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AKDEVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışma, polikistik over sendromlu (PKOS) kadınlarda adipoz doku disfonksiyonu ile serum ferritin düzeyleri, beslenme durumu ve yeme bozuklukları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesine yönelik bir vaka-kontrol araştırmasıdır. Çalışmaya Nisan-Kasım 2017 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği ve Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi'ne başvuran, araştırma kriterlerini sağlayan, yaşları 18-45 yıl arasında değişen 40 PKOS'lu kadın ve kontrol grubu olarak da aynı sayıda kadın dahil edilmiştir. Çalışmaya katılmayı kabul eden kadınların genel bilgileri, menstrüal döngü özellikleri, beslenme alışkanlıkları, ağırlık kazanımı ve kayıpları, besin tüketimleri ve yeme bozuklukları değerlendirilmiştir. Katılımcıların antropometrik ölçümleri yapılmış ve biyokimyasal parametreler için açlık kanları alınmıştır. Bireyler, beden kütle indekslerine (BKİ) göre iki gruba ayrılmıştır. Çalışma sonucunda normal ağırlıklı PKOS ve kontrol grubu arasında serum insülin ve ferritin düzeyi, demir ve demir bağlama kapasitesi açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmamıştır (p>0,05). Buna karşın fazla kilolu/obez bireyler arasında biyokimyasal parametreler (serum ferritin hariç) açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This is a case-control study to assess the relationship between adipose tissue dysfunction and serum ferritin levels, nutritional status, and eating disorder in women with polycystic ovary syndrome (PCOS). The study enrolled 40 women with PCOS who applied to the Gazi University Medical Faculty Hospital Obstetrics and Gynaecology Clinic and Assisted Reproductive Treatment Centre between April-November 2017, provided research criteria, aged 18-45 and the same number of women as a control group. General information, menstrual cycles, nutritional habits, weight gain and loss, food consumption and eating disorder of women were evaluated. In addition, anthropometric measurements of participants were performed and fasting blood was taken for biochemical parameters. Individuals were divided into two groups according to body mass indexes (BMI). As a result, there was no statistically significant difference in serum insulin and ferritin levels, iron and iron binding capacity between women with normal weight PCOS and controls (p>0,05). However, statistically significant differences were found between overweight/obese PCOS and control group in biochemical parameters (except serum ferritin) (p0,05).