Erkek bireylerde beslenme durumu ve fertilite arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between nutrition status and fertility in male individuals
- Tez No: 496872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AKDEVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma subfertil ile sağlıklı (normozoospermik) erkeklerin demografik özelliklerini, beslenme alışkanlıklarını, fiziksel aktivite durumlarını, antropometrik ölçümlerini ve vücut bileşimlerini karşılaştırarak, fertilite ile beslenme arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya yaşları 25-54 yıl arasında değişen 40 subfertil ve 40 sağlıklı kontrol olmak üzere 80 erkek birey katılmıştır. Bireylerin sosyo-demografik özellikleri, sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite düzeyleri, besin tüketim kayıt ve sıklıkları sorgulanmış, antropometrik ölçümleri, vücut bileşimleri ve sperm analizleri değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda subfertil gruptaki bireylerin bazı sperm parametreleri (sayı, konsantrasyon, toplam motilite, progresif motilite ve hızlı progresif motilite) kontrol grubundan düşük bulunmuş (p0,05).Sonuç olarak bu çalışmada, alkol kullanımının, BKİ artışının, sedanter yaşam tarzının ve şekerli içecek tüketiminin sperm parametreleri üzerinde olumsuz etkileri görülmüştür. Ayrıca folik asit ve C vitamininden zengin meyve ve sebzelerin, kurubaklagillerin, kırmızı et, balık ve süt ürünlerinin bireyin yaşına ve cinsiyetine göre önerilen miktarlarda tüketilmesinin erkeklerde fertilite üzerinde olumlu etkileri olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between fertility and nutrition by comparing the demographics, nutritional habits, physical activity status, anthropometric measurements and body composition of subfertile and healthy (normozoospermic) males. Eighty male subjects including 40 subfertile and 40 healthy controls aged between 25 and 54 years participated in the study. Individual sociodemographic characteristics, health information, nutritional habits, physical activity levels, food consumption record and frequency were questioned, anthropometric measurements, body composition and sperm analysis were evaluated. As a result, some sperm parameters (number, concentration, total motility, progressive motility and rapid progressive motility) of the individuals in the subfertile group were found to be lower than the control group (p 0,05). In conclusion, this study showed negative effects of alcohol use, BMI increase, sedantary lifestyle and consumption of sugary drinks on sperm parameters. Furthermore, consumption of fruits and vegetables rich in folic acid and vitamin C, legumes, red meat, fish and dairy products in amounts recommended according to the age and gender of the individual has been found to have positive effects on fertility in males.