Rosmarinus officinalis l. bitkisi üzerinde fitoterapötik araştırmalar
Phytotherapeutic researches on rosmarinus officinalis L
- Tez No: 496878
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Halk arasında ''Biberiye'' olarak bilinen Rosmarinus officinalis L. yaprakları eski çağlarda gerek baharat olarak gerekse gıdaları saklamak amacıyla kullanılan ilerleyen zamanlarda çeşitli araştırmalarla içeriğinin keşfedilmesiyle birlikte ilaç endüstrisinde kullanılmaya başlayan ''Lamiaceae'' (Ballıbabagiller) familyasının bir üyesidir. ''Kuşdili'' olarak da tanınan anavatanı Akdeniz havzası ve Güney Afrika olan bitki, aromaterapide yaygın olarak kullanılır. Bu çalışmamızda, Rosmarinus officinalis L. içeren farmasötik preparatların Türkiye'deki mevcut üç örneği, aktardan alınan kurutulmuş bitki örneği ve doğadan toplanıp kurutulmuş örnekleri araştırma materyali olarak kullanılmıştır. Bu örneklerin metanol ekstreleri hazırlanmış; ince tabaka kromatografisi (İTK) ile analizleri yapılmıştır. Avrupa Farmakopesi 7.0 ve 7.6 referans alınarak tüm numunelerin; makroskobik ve mikroskobik incelemeleri, total kül ve su miktar tayinleri, esansiyel yağ ve total hidroksisinnamik asit türevlerinin tayini yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, numunelerin farklı serilerinde farklı sonuç bulunmamıştır, preparatlar rosmarinik asit ve kafeik asit yönünden değerlendirildiğinde aktar numunesinde kafeik asit bulunmadığı halde diğer örneklerde bulunduğu tespit edilmiştir. Rosmarinik asit yönünden değerlendirildiğinde; örneklerin birinde ve aktar örneğinde rosmarinik asidin bulunmadığı, doğadan toplanıp kurutulan örnekte ise varlığı tespit edilmiştir. Yapılan analizler Türkiye'de mevcut üç Rosmarinus officinalis içeren preparatın, aktardan alınan kurutulmuş drogun ve doğadan toplanıp kurutulmuş bitki materyalinin Farmakope monografında verilen spesifikasyonları tam olarak karşılamadığını göstermiştir. Bilim Kodu : 1017 Anahtar Kelimeler : Rosmarinus officinalis L., Biberiye, Rosmarinik asit Sayfa Adedi : 91 Danışman : Prof. Dr. Bilge ŞENER
Özet (Çeviri)
Rosmarinus officinalis L. (Rosemary) leaves, known as '' Biberiye, Kuşdili '' among people in Turkey is a member of Lamiacea family. Rosemary is traditionally used for the symptomatic treatment of gastrointestinal disorders, to enhance urinary and choleretic. It is native land Mediterranean countries and South Africa and is commonly used in aromatherapy. This plant is also used for the enhancement of memory in Europe and the extracts are useful in food technology as spice, antioxidants and preservatives. These activities are in part linked to rosmarinic acid. In this study, three pharmaceutical preparations of Rosmarinus officinalis L. available in Turkey and crude herbal samples that can be obtained from spice sellers along with the plant material collected from Turkey were investigated. The methanol extracts of these samples were prepared; and analyzed by thin layer chromatography (TLC). The macroscopic and microscopic examinations, the amount of ash and water along with, essential oils and total hydroxycinnamic derivatives were determined according to the European Pharmacopoeia 7.0 and 7.6. There is no difference between the series of samples. In addition, rosmarinic and caffeic acids were not determined in one market pharmaceutical preparation and the sample from spice sellers. As a result, two market samples, crude drug and plant material collected from nature have not completely met the criteria of the monograph in European Pharmacopoeia. Science Code : 1017 Key Words : Rosmarinus officinalis L.,Biberiye, Rosmarinik asit Page Number : 91 Advisor : Prof. Dr. Bilge ŞENER