Tüketici koşuya zorlanan antrene ve antrene olmayan sıçanlarda böbrek IL-6, oksidan ve antioksidan düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of IL-6, oxidant and antioxidant levels in the kidneys of the trained and untrained rats, which are forced to exhaustive exercise
- Tez No: 496882
- Danışmanlar: PROF. DR. LAMİA PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmada, 'tüketici koşu'ya zorlanan antremanlı (egzersiz eğitimli) sıçanlarla, antremanlı olmayan sıçanların böbreklerinde meydana gelebilecek hasara karşı gelişen sitokin yanıtı (interlökin-6), bu hasardan sorumlu olduğu ileri sürülen serbest oksijen radikalleri ve antioksidan düzeyleri incelenmiştir. Kırk adet erkek Wistar Albino sıçan, hiç koşu yaptırılmayan kontrollar; 'kontrol', akut olarak tüketici egzersiz uygulanan; 'akut' grup ve uzun-süreli antrenman yaptırılan 'kronik' grup olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Akut tüketici egzersiz uygulanan sıçanlar, tükenmeden hemen sonra; 'Akut-hemen' (n=8) ve tükenmeden birgün sonra 'Akut-1. gün' (n=8) feda edilmiştir. Kronik grup; 3 ay süre ile haftanın 5 günü, 30 dk süre ile 15m/dk hız ve 15°eğimde, koşu eğitimi yapmıştır. 'Kronik-hemen' (n=8); tükenmeden hemen sonra, 'Kronik-1.gün' (n=8) ise tükenmeden birgün sonra feda edilerek; böbrek dokularında, total oksidan düzeyleri (TOS), total antioksidan düzeyleri (TAS);“Rel Assay Diagnostics”kitleri, IL-6 ise Eliza Kitleri ile tayin edilmiştir. İstatistiksel analizler için SPSS 20.0 programı kullanılmış, anlamlılık düzeyi p ≤ 0,05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the cytokine response (interleukin-6), free oxygen radicals which are claimed to be responsible for the damage in the kidneys of exercise-trained rats and untrained-rats, and antioxidant levels was investigated after being forced to an exhausted run. Forty male Wistar Albino rats were divided into three as; 'controls' that didn't run at all, 'acute' group that acutely forced to exhausted exercise, and 'chronic' group that had long-term exercise training. The rats that were acutely exhausted were sacrificed immediately after exhaustion (Akut-hemen) (n=8) and one day after exhaustion (Akut-1. gün) (n=8). The chronic group was trained 30 min/day on an eight channelled treadmill with 15 m/min speed and 15° slope for three months, for 5 days a week. 'Kronik-hemen' group (n=8), being sacrificed immediately after exhaustion, and the 'Kronik 1. gün' group (n=8) being sacrificed one day after exhaustion; the kidneys' total oxidant (TOS) and total antioxidant (TAS) levels were assayed by“Rel Assay Diagnostics”kits and, the IL-6 levels were assayed by Elisa kits. SPSS 20.0 program was used for statistical analysis and the significance level was accepted as p ≤ 0,05.