Diarilpirazol türevi bileşiğin (BRP-42) analjezik ve antienflamatuvar aktivitesi üzerine çalışmalar
Evaluation of diarilpyrazole derivative (BRP-42) compound's analgesic and antiinflammatory activities
- Tez No: 496888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MECİT ORHAN ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Gastrointestinal kanal iritasyonu, kanaması ve ülserojenik etki gibi yan etkiler genel olarak bütün NSAİİ (Non-steroidal Antienflamatuvar İlaç)'lerde vardır. Yan etkiler doz ile ilişkilidir ve yan etkilerin şiddeti NSAİİ'lerin kullanımını kısıtlayıcı nitelikte olabilir. Bu nedenle son yıllarda daha az yan etkiye sahip olan non-steroidal analjezik ilaçların geliştirilmesi önem kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Kimya Anabilim Dalı tarafından önceden sentezlenen ve in-vitro aktivitesi gösterilen pirazol çekirdeği taşıyan diarilpirazol türevi molekülün (BRP-42 olarak kodlanmıştır) in-vivo olarak antienflamatuvar/analjezik aktivitesini ölçmek ve midede akut ülserojenik etkisini göstermektir. Bu çalışmada kullanılan CD1 erkek fareler n=6 olacak şekilde 6 gruba (BRP-42 [10, 30 ve 100 mg/kg], referans ilaç İBU [İbuprofen, 100 mg/kg], çözücü DMSO [Dimetil sulfoksit] ve SF [Serum fizyolojik]) ayrılmıştır. Maddeler deneyden 30 dakika önce subkütan olarak verilmiştir. Antienflamatuvar aktivite tayini için 0, 90, 180, 270, 315 ve 360. dakikalarda ölçüm yapılacak şekilde karagenin (24 µl/pençe) ile oluşturulan pençe ödemi testi, analjezik aktivite tayini için para-benzokinon (2,5 mg/kg, intraperitonal) ile oluşturulan kıvranma testi kullanılmıştır. Ayrıca madde uygulanmasından 4 saat sonra ötenazi yapılan farelerin mideleri mikroskop altında incelenmiş ve mide hasarları tespit edilmiştir. Karagenin ile oluşturulan pençe ödemi/zaman grafiğinde maksimum ödemin 270. dakikada ortaya çıktığı gözlenmiştir. DMSO ve SF gurupları arasında ödematöz etkinlik açısından istatistiksel anlamlı bir farkın olmadığı görülmüştür. BRP-42'nin en güçlü antienflamatuvar etkili dozunun 100 mg/kg olduğu bulunmuştur. 270. dakikada antiödematöz etki; BRP-42 için %46, İBU için %71,05 ve analjezik etki; BRP-42 için %36, İBU için %77,8 olarak bulunmuştur. Ülserojenik etki ise BRP-42 için 0, İBU için +2 olarak tespit edilmiştir. BRP-42'nin antienflamatuvar ve analjezik aktivitelerinin referans madde İBU'ya kıyasla daha az olduğu gözlenmiştir. Ancak BRP-42'nin mide ülseri yapma olasılığının İBU'ya göre daha düşük çıkması bu molekülün geliştirildiğinde ilaç adayı olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Generally, side effects such as gastrointestinal tract irritation, hemorrhage and ulcerogenic effect are present in all NSAIDs (Non-Steroidal Antiinflammatory Drugs). Side effects are dose-related and the severity of side effects may be limiting the use of NSAIDs. For this reason, the development of non-steroidal analgesic drugs which have fewer side effects has gained importance in recent years. The aim of this study was to analyze the analgesic and antiinflamatory effect in-vivo and to demonstrate acute ulcerogenic effect on gastro-intestinal tract of the diarylpyrazole derivative, carrying pyrazole scaffold, (encoded as BRP-42), which has been previously synthesized by the Gazi University Faculty of Pharmacy, Department of Pharmaceutical Chemistry and has in-vitro activity. CD1 male mice used in this study and were divided into 6 groups (BRP-42 [10, 30 and 100 mg/kg], reference drug IBU [Ibuprofen, 100 mg/kg], solvent DMSO [Dimethyl sulfoxide] and SF [Physiological saline solution]). The substances were given subcutaneously 30 minutes before the experiment. Carrageenan induced paw edema test was used to measure anti-inflammatury activity at 0, 90, 180, 270, 315 and 360 minutes. P-benzoquinone induced writhing test was used to measure analgesic activity. In addition, 4 hours after the administration of the substance, mice were euthanized and stomach injuries were determined through microscop. The maximum edema in carrageenan induced paw edema/time graph, observed at 270. minutes. There was no statistically significant difference in the edematous efficacy between the DMSO and SF groups. The strongest anti-inflammatory effect of BRP-42 was seen at a dose of 100 mg/kg. Anti-edematous effect at 270 minutes; 46% for BRP-42, 71,05% for IBU and analgesic effect; 36% for BRP-42 and 77,8% for IBU. The ulcerogenic effect was 0 for BRP-42 and +2 for IBU. It has been observed that the anti-inflammatory and analgesic activities of BRP-42 are less than the reference substance IBU. However, the possibility of BRP-42 to make gastric ulcer is lower than that of IBU, suggesting that it may be a new drug candidate when this molecule is developed.