İş sağlığı ve güvenliği yönetim bilgi sistemlerinin karşılaştırılması
The comparison of occupational health and safety management systems
- Tez No: 496889
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İş hayatında kalite, işçilerin sağlığı, güvenliği, fiziksel ve psikolojik iyiliği, üretimde kalite ve güvenlik, yaşam alanlarını kirletmeme ve gelecek nesillere iyi bir çevre mirası bırakma anlayışı gereklilik halini almıştır. Bunun için, gelişmiş olan ülkelerde, her ülkenin özgün koşullarına göre ihtiyaç gelişen farklı yönetim sistemleri ve mevzuatlarının uygulanageldiği dikkatten kaçırılmamalıdır. Bu çalışmada, özellikle Avrupa Birliği ve diğer ülkelerdeki yönetim sistemlerinin benzerlik ve farklılıkları detaylı bir şekilde birbirleriyle karşılaştırılırken, avantaj ve dezavantajlı yönleri ele alınacak ve Türkiye'nin sahip olduğu yönetim sistemleriyle ilgili işlerlik ve etkinlik bu perspektiften değerlendirilerek durumun daha da iyileştirilmesine katkıda bulunulacağı düşünülmektedir. İSG yönetim sistemlerinin geleceği gözlemleme mekanizmalarının özel olarak düzenlendiği, zorunlu ve gönüllülük esasına dayalı sistemlerin dengeli bir biçimde kombinasyonuyla ülke mevzuatına kazandırılmasında yatmaktadır.
Özet (Çeviri)
The conception of quality, health and safety, physical and psychological well -being of employees, quality and safety in production, uncomtaminated natural habitats and inheriting a nice environment to duyur generations has become a requisition in occupational life. Therefore, in developed countries, different management systems and regulations developed for each countries own unique conditions shouldn't be overlooked, which have been applied. In this study, while the similarities and differences of management systems in especially European Union and other countries are being compared, the advantageous and disadvantageous sides will be elaborated and it is thought to contribute to remediate the sitiuation within this perpective of evaluation of operability and efficiency related to management systems of Turkey had. The future of occupational health and safety management systems (OHSMS) lies in legitimization of combining the right balance between voluntary and mandatory approaches, particularly regulated auditing mechanisms.