Kadınların egzersiz davranışı değişim basamaklarına göre yaşam kalitesi ve stres düzeylerinin araştırılması
İnvestigation of the quality of life and stress levels according to the steps of women's exercise behavior change
  1. Tez No: 496918
  2. Yazar: SEMRA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırmaya Sakarya ilinden anketleri tam doğru olarak dolduran 460 sedanter kadın dahil edilmiştir. Algılanan stres düzeyi ölçeği, yaşam kalitesi ölçeği ve egzersiz davranışı değişim basamakları anketi uygulanmıştır. Araştırmada tek yönlü varyans analizi, LSD testi ve Student - t testleri kullanılmıştır. Sedanter kadınların yaş ortalaması 31,59 yıl bulunmuştur. Kadınların %44,78'i sağlık durumlarının iyi ve %19,78'i çok iyi olduğunu ve %11,9' u ise kötü olduğunu belirtmiştir. Kadınların stres puanları eğilim öncesi 31,84 iken devamlılık aşamasında 28,03 bulunmuştur. Yaşam kalitesi alt ölçek puanları bedensel eğilim öncesi 21,22 iken devamlılık aşamasında 23,87 bulunurken, ruhsal durumda eğilim öncesi 19,74 iken devamlılık aşamasında olanlarda 21,08 bulunmuştur. Yine sosyal alt ölçekte eğilim öncesi 9,87 olan puan devamlılık aşamasında 10,62 ve çevre durumunda eğilim öncesinde 24,90 olan puan devamlılık aşamasında 26,55 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Four hundred and sixty sedentary women who completed the surveys in Sakarya were included in the study. Perceived stress level, quality of life, and change in exercise behaviour survey were applied. One way ANOVA, LSD test and Student - t test were used in the study. The average age of sedentary women was 31, 59 years. 44.78% of the women stated that their health conditions were good, 19.78% were very good and 11.9% were bad. Although women's stress scores were 31.84 before the trend, they were 28.03 in the continuity phase. The quality of life subscale scores were found to be 23.87 in the duration of continuity, even though the body was 21.22 before the trend. In the mental state, 21.08 were found in those who were in the continuity stage despite the presence of 19.74 before the trend. On the social subscale, the score of 9.87 before the inclination was found to be 10.62 in the continuity phase and in the case of the environment it was determined that 26.55 in the continuity phase although it was 24,90 before the trend.