Güzellik salonuna giden kadınların spor yapma alışkanlıkları ve beslenme durumları ilişkisinin araştırılması
Study of the relationship between exercise habits and the nutritional status of women who visit beauty salons
  1. Tez No: 904221
  2. Yazar: BÜŞRA ŞENYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez, güzellik salonlarına giden kadınların spor yapma alışkanlıkları ve beslenme durumları arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Güzellik salonlarına gitme alışkanlığı olan kadınların yaşam tarzlarını ve sağlık durumlarını inceleyerek, bu alışkanlıkların spor yapma ve beslenme üzerindeki etkilerini belirlemeye odaklanmıştır. Araştırma kapsamında, Samsun ilinde yaşayan ve düzenli olarak güzellik salonlarına giden 143 kadın katılımcıdan elde edilen veriler kullanılmıştır. Bu veriler, katılımcıların demografik özellikleri, güzellik salonlarına gitme sıklıkları, spor yapma alışkanlıkları ve beslenme durumları hakkında bilgi sağlamaktadır. Araştırmada kullanılan anketler, beslenme alışkanlıkları indeksi ve egzersiz davranışı değişim basamakları ölçeklerinden oluşmaktadır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 27.0 paket programı kullanılmıştır. Verilere Ki kare testi uygulanmıştır. Bulgular, katılımcıların medeni durum ile risk düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Haftalık spor yapma duruma göre beslenme durumları, beslenme alışkanlıkları ve demografik özellikleri arasındaki ilişkileri ortaya koymaktadır. Sonuçlar, güzellik salonlarına giden kadınların beslenme alışkanlıklarının risk düzeylerini ve spor yapma alışkanlıklarının düzenliliğini göstermektedir. Tez, güzellik salonlarının kadınların sağlıklı yaşam alışkanlıklarını desteklemedeki potansiyel rolünü vurgulamakta ve güzellik salonlarının sağlık odaklı yaklaşımlarını geliştirmeye yönelik öneriler sunmaktadır. Bazı faktörlerin belirleyici olduğunu, bazılarının ise etkisiz olduğunu ortaya koymaktadır. Spor yapma alışkanlıkları ve beslenme durumlarının yaş kategorileriyle doğrudan ilişki göstermemesi, yaş faktörünün bu alışkanlıklar üzerinde belirleyici olmadığını göstermektedir. BKİ (Beden Kütle İndeksi) kategorilerinin spor yapma alışkanlıkları ve beslenme durumları üzerinde anlamlı bir etkisi vardır. Bu, sağlıklı yaşam alışkanlıklarının BKİ ile bağlantılı olduğunu göstermektedir. Araştırma, güzellik salonlarının sadece estetik hizmetler sunan yerler olmanın ötesine geçerek, kadınların sağlıklı yaşam biçimlerini destekleyen merkezler olarak işlev görebileceğini savunmaktadır. Bu bağlamda, kadınların estetik kaygıları ile sağlıklı yaşam alışkanlıkları arasındaki bağlantının daha iyi anlaşılması, güzellik sektöründe yeni stratejilerin geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between the sporting habits and nutritional status of women who visit beauty salons. The study used data from 143 female participants living in Samsun province who regularly visit beauty salons. This data provides information on the demographic characteristics of the participants, the frequency of their visits to beauty salons, their exercise habits and their nutritional status. The questionnaires used in the study consisted of the Eating Habits Index and the Exercise Behavior Change Scales. The SPSS 27.0 program was used to evaluate the data. The chi-square test was applied to the data. The results showed that there was a statistically significant relationship between marital status and the risk level of the participants. It shows the relationships between nutritional status, dietary habits and demographic characteristics in relation to weekly physical activity status. The results show the risk levels of the dietary habits of women who visit beauty salons and the regularity of their exercise habits. The study highlights the potential role of beauty salons in promoting healthy lifestyle habits among women and provides recommendations to improve the health-oriented approaches of beauty salons. It shows that some factors are decisive, while others are ineffective. The BMI (Body Mass Index) categories have a significant impact on exercise habits and nutritional status. The study shows that beauty salons can act as centers that support women's healthy lifestyles by going beyond the mere provision of esthetic services. In this context, a better understanding of the link between women's esthetic concerns and their healthy lifestyle habits can contribute to the development of new strategies in the beauty industry.