Androgenetik alopesi tanılı kadın hastalarda anti-müllerian hormon(AMH)düzeyinin araştırılması
Investigation of anti-mullerian hormone levels in female pati̇ents with androgenetic alopecia
  1. Tez No: 496928
  2. Yazar: İSMET SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Androgenetik alopesi (AGA), saç kaybına yol açan ilerleyici bir hastalıktır. Yetişkin kadınlarda izlenen saç kaybının en sık görülen nedenlerinden biridir. AGA kadınlarda estetik kaygılarla ciddi emosyonel stres yaratması nedeniyle önemlidir. Anti müllerian hormon (AMH), overlerin granüloza hücrelerinden salgılanan bir hormondur. Kadınlarda over rezervinin göstergesidir. Bu çalışmayla AGA tanılı kadınlarda AMH düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma Mart 2017 ile Kasım 2017 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıkları bölümünde yapıldı. Çalışmaya 30 AGA tanılı, 30 sağlıklı kontrol olmak üzere 60 kadın dahil edildi. Olguların hepsi yetişkin ve üreme çağındaki kadınlardı. AGA tanılı hasta grubun yaş ortalaması 31,3±7,92, sağlıklı kontrol grubun yaş ortalaması 25,73±5,71 idi. Hastalardan ve kontrol grubundan menstrual siklusun 3-5. günlerinde kan örnekleri alındı. Elde edilen serum örneklerinde çift-sandviç ELISA tekniği ile AMH düzeyi ölçüldü. Anti-müllerian hormon ortalama düzeyi AGA'lı grupta 2,47±1,08, sağlıklı kontrol grubunda 2,40±1,19 bulundu. AMH düzeyi gruplar arasında değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmedi (p=0,803). Androgenetik alopeside daha geniş hasta gruplarında yapılacak ileri çalışmalar, hastalığın önlenmesi ve tedavisine fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Androgenetic alopecia (AGA) is a progressive disease that leads to hair loss. It is one of the most common causes of hair loss in adult women. AGA is important because it creates serious emotional stress with aesthetic concerns in women. The Anti-mullerian hormone (AMH) is a hormone secreted from the granulosa cells of the ovaries. It is an indicator of ovarian reserve in women. This study aimed to evaluate AMH levels in women with AGA. The study was conducted between March 2017 and November 2017 at Dermatology Department of Kahramanmaraş Sütçü İmam University. The study included 60 women, 30 with AGA and 30 healthy controls. The cases were all adults and women of reproductive age. The mean age of the group of patients diagnosed with AGA was 31,3±7,92 and the mean age of the healthy control group was 25,73±5,71. Blood samples were taken from the women in the menstrual cycle in the patient and control group. AMH levels were measured by double-sandwich ELISA technique in the obtained serum samples. The mean AMH level was 2,47±1,08 in the group with AGA diagnosis and 2,40±1,19 in the healthy control group. No statistically significant relationship was found between AMH level groups. Further studies in larger groups of patients with androgenetic alopecia will benefit the prevention and treatment of the disease.