Depresyonda nötrofil/lenfosit ve trombosit/lenfosit oranları
The ratio of neutrophil/lymphocyte and platelet/lymphocyte in depression
- Tez No: 496929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZLEM ORHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Güncel yaklaşımlar, inflamatuvar ve immünolojik mekanizmaların, Majör depresif bozukluğu (MDB) da içeren birçok psikiyatrik bozukluğun gelişmesinde rol oynayabileceğini ileri sürmektedir. İnflamatuvar süreç hipotezinin ışığında, depresyonun tanı ve tedavisine yardımcı olacak belirteç araştırmaları yapılmaktadır. Nötrofil/lenfosit oranı (NLO) ve Trombosit/lenfosit oranı (TLO) sistemik inflamatuvar yanıtın basit ve kolay elde edilebilir belirteçleridir. Çalışmalar, NLO ve TLO düzeylerinin psikiyatrik bozukluklarla ilişkili olduğunu göstermektedir. İncelediğimiz kadarıyla, MDB olgularının NLO ve TLO düzeylerinin kontrollerle karşılaştırıldığı prospektif çalışma yoktur. Bu çalışmada, MDB hastalarının NLO ve TLO düzeylerinin sağlıklı kontrollerden farklı olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamıza; MDB tanısı konan 64 hasta ve herhangi bir psikiyatrik bozukluğu olmayan 64 kontrol olmak üzere toplam 128 kişi dahil edildi. Katılımcılara, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HDDÖ), Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği (HADÖ) uygulandı. Katılımcıların tam kan sayımı ve C-Reaktif protein (CRP) değerleri incelendi. Bulgular: Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. Yaptığımız çalışmada MDB ve kontrol grubu arasında cinsiyet, yaş ortalaması, medeni durum, beden kitle indeksi (BKİ) açısından istatistiksel açıdan anlamlı fark tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Current approaches suggest that inflammatory and immunological mechanisms may play a role in the development of many psychiatric disorders, including Major Depressive Disorder (MDD). In the light of the inflammatory process hypothesis, markers are being investigated to help diagnose and treat depression. Neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) and platelet/lymphocyte ratio (PLR) are simple and readily obtainable markers of systemic inflammatory response. Studies show that NLR and PLR levels are associated with psychiatric disorders. To the best of our knowledge, there are no prospective studies comparing the NLR and PLR levels of MDD cases with controls. In this study, we aimed to investigate whether NLR and PLR levels of MDD patients differ from healthy controls. Method: A total of 128 patients, 64 of whom were diagnosed with MDD and 64 who had not any psychiatric disorder, were included in this study. Hamilton Depression Rating Scale (HDRS), Hamilton Anxiety Rating Scale (HARS) were performed to participants. Their full blood count and C-reactive protein (CRP) values were examined. Results: The obtained data were analyzed with appropriate statistical methods. There was no statistically significant difference between the MDD and the control group in terms of gender, age average, marital status, body mass index (BMI) in our study.