Farklı üretim teknikleri ile hazırlanmış co-cr metal altyapıların dental porselen ile bağlanma dayanımlarının yaşlandırma işlemi sonrası incelenmesi
Evaluation of the bond strengths of co-cr metal frameworks prepared using by different manufacturing methods with dental porcelain after thermal aging process
- Tez No: 496958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİYE ŞEBNEM BÜYÜKKAPLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Amaç: Bu çalışmada, farklı üretim teknikleriyle hazırlanan kobalt-krom (Co-Cr) metal altyapıların bir dental porselenle olan bağlanma dayanımlarının termal yaşlandırma işlemi sonrası mekanik olarak test edilmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: ISO 9693 standardına uygun 120 adet Co-Cr esaslı metal altyapı örneği geleneksel döküm yöntemi, CAD/CAM sistemi ve 2 farklı lazer sinterizasyon cihazı kullanılarak hazırlandı. Örneklere tek tip üstyapı porseleni ve alt grupların sayıca yarısına termal yaşlandırma işlemi uygulandı (5000 döngü, 5–55oC). Örneklerin tümünün metal seramik bağlantı kuvvetleri ISO 9693:2012 standardına uygun olarak üç nokta eğme testi kullanılarak değerlendirildi. Bağlantı değerlerinin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile incelendi. Çalışmamızdan elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için bir analiz programı (SPSS for Windows 22.0, Chicago, IL, USA) kullanıldı. Bulgular: Farklı üretim tekniklerinin karşılaştırmasında bağlantı kuvveti (MPa) ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlendi (p˂0,01). Çalışma kapsamında farklı yapım yöntemlerine göre gruplandırılan örneklerin bağlanma kuvveti ortalamaları; CAD/CAM frezeleme yöntemi için 52,86 ± 7,9 MPa, Concept seçici lazer sinterleme için 44,46 ± 2,38 MPa, EOS seçici lazer sinterleme için 43,15 ± 1,92 ve geleneksel döküm için 42,41 ± 4,87 MPa olarak bulgulandı. Hazırlanan örneklerin termal yaşlandırma uygulaması karşılaştırılmasında bağlantı kuvveti ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulgulanmadı. Sonuç: Bu çalışmanın sonucuna göre üretim yönteminin, metal seramik bağlantı kuvvetini etkilediği ancak termal yaşlandırma uygulamasının önemli bir farklılık yaratmadığı tespit edilmiştir. Termal yaşlandırma uygulanan ve uygulanmayan örneklerin tümünün bağlantı kuvveti değerlerinin ISO 9693 standardı tarafından önerilen en düşük kabul edilebilir değer olan 25 MPa'ın üzerinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the present study was to mechanically test the bond strengths between cobalt-cromium (Co-Cr) metal frameworks prepared using by different manufacturing methods with a dental porcelain after thermal aging process. Method: A hundered and twenty Co-Cr alloy framework specimens compatible with ISO 9693 standard were prepared using conventional cast method, CAD/CAM system, and laser sinterization with two different sintering device. A single type of porcelain was applied to the specimens and after the subgroups were determined, half of the specimens were subjected to thermal aging process (5000 cycles, 5–55oC). According to ISO 9693:2012 standart, all of the specimens' ceramic bond strength were evaluated by using 3-point bending test. Normality distribution of obtained data was examined using by Kolmogorov-Smirnov test. The obtained data of the present study was statistically analyzed with a statistical package programme (SPSS for Windows 22.0, Chicago, IL, USA).