Sıçanlarda yürüme paterninin rotarod performans aparatı kullanılarak video tabanlı görüntü analizi
Video-based image analysis by using rotarod performance apparatus of walking pattern in rats
  1. Tez No: 496957
  2. Yazar: GÜLİZAR TUĞBA İPOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Siyatik sinir hasarı sonrası rejenerasyonun değerlendirilmesinde sinir fonksiyonunu test eden analiz yöntemleri literatürde bildirilmiştir. Bu analiz yöntemleri içerisinde en sık kullanılanı siyatik fonksiyon indeksidir. Basit ve ucuz olması sebebiyle sık kullanılan bu analiz yöntemi bazı araştırmacılar tarafından da güvenilirliğinin az olması sebebiyle tercih edilmemektedir. Çalışmamızda yürüme paterninin rotarod performans aparatı kullanılarak video tabanlı görüntü analizinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu amaçla 30 denek (Grup 1 (Kontrol): 10 denek, Grup 2 (Sham): 10 denek, Grup 3 (sinir hasarı uygulanacak grup): 10 denek) çalışmaya dahil edilmiştir. Deneklerin yürüme hareketi rotarod performans aparatı kullanılarak arkadan bir video kamera (240 fps) ile kaydedildikten sonra video görüntüleri video tabanlı görüntü analiz sistemi ile değerlendirildi. Bulgular: Arkadan çekilen video görüntülerinde hasarlı alt ekstremitenin stance (ayak teması) ve swing (salınım) durumlarında diz ve ayakbileği eklem hareketlerinin zamana bağlı olarak değişimi, siyatik sinir hasarı sonrası bu eklem hareketlerinin nasıl etkilendiği incelendi. Sonuç: Çalışmamızda başka bir amaç için kullanılan bir aparatın başka bir analiz için bir araç olarak kullanılabileceği gözlemlenmiş ve siyatik sinirin rejenerasyonunda bir analiz yöntemi olarak kullanılabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Methods that analyze nerve function in evaluation of regeneration after sciatic nerve injury have been reported in the literature. The most frequently used analyzing method is the sciatic function index. This method, which is often used because it is simple and cheap, is not preferred by some researchers because of its low reliability. In the present study, we aimed to investigate the video-based motion analysis of walking pattern by using rotarod performance apparatus. Method: For this purpose, 30 subjects (Group 1 (Control): 10 subjects, Group 2 (Sham): 10 subjects, Group 3 (nerve damage subject group): 10 subjects) were included in the study. The video recordings were evaluated with a video-based motion analysis system after subjects walking motions on a rotarod performance apparatus were recorded with a video camera (240 fps) from the rear. Results: In the video recordings taken from the back, the time-dependent change of the movements of the knee and ankle joints and the effect sciatic nerve injury on both joints were examined in stance (foot contact) and swing phases in damaged lower extremity. Conclusion: We observed that apparatus used for another purpose can be used as a tool for another analysis method and we also concluded that it can be used as a method in analyzing of regeneration of the sciatic nerve.