Düşük şiddetli kronik dalga radyasyonunun ratların sperm miktarı, morfolojisi, testicular ve epididymal dokuları üzerinde oluşturduğu histopatolojik etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 49696
  2. Yazar: M. ZÜLKÜF AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. SALİH ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, kronik mikrodalga radyasyon uygulamasının ratların sperm miktarı, morfolojisi, testis ve epididymis morfolojisi üzerine etkisini araştırmaktır. Olgun erkek Spraque-Dawley ratlara ortalama spesifik absorbe doz oranı 1.80 W/kg ve güç yoğunluğu, 2.65 mW/cm2 olan sürekli mikrodalga radyasyonu (9450 MHz) seminifer epitelyumun 1, 2, 3, ve 4. siklüslarına karşılık gelen 13.0, 26.0, 39.0 ve 52.0 gün boyunca günde 1 saat uygulandı. Uygulamadan sonraki gün ratlar ketalar anestezisi altında sakrifiye edildi ve daha sonra epididymal sperm miktarı, sperm morfolojisi, testis, epididymis, semina vezikalis ile prostatın net ağırlıkları saptandı. Testis ve epididymis mikroskobik olarak incelendi. Bu parametreler sham grupları ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the present study is to investigate the effect of chronic microwave radiation on the rat sperm count sperm morphology, testis and epididymis morphology. Adult male Spraque-Dawley rats were irradiated for 1h a day (1h/day) to continous wave microwave radiation (9450 MHz) at a mean specific absorbed dose rate of 1.80 W/kg and power density 2.65 mW/cm2 during the days 13.0, 26.0, 39.0 and 52.0 corresponding to 1, 2, 3 and 4 cycles of seminiferious epithelium. On the day following exposure, rats were sacrificed under ketalar anesthesia, and then epididymal sperm count, sperm morphology and net mass of testis, epididymis, seminal vesicles and prostat were determined. Testis and epididymis were examined microscopically. These parameters were compared with those of sham groups.