Metabolik sendromlu ratlara curcumin ve lactobacıllus acıdophılus uygulamasının bazı hormonlar ve insülin direncine etkisi
The effects of curcumin and lactobacillus acidophilus on certai̇n hormones and insulin resistance in rats with metabolic syndrome
  1. Tez No: 496977
  2. Yazar: FATMA SEMİNA KAPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç:Bu çalışmada, deneysel olarak metabolik sendrom oluşturulan ratlara tedavi amacıyla curcumin ve Lactobacillus acidophilus probiyotiğinin tek tek ve kombinasyon halinde verilmesinin insülin, resistin, leptin, adiponektin, apelin ve nitrik oksit düzeyleri ile insülin direncine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot:Çalışmada 5 grup oluşturuldu. Metabolik sendrom oluşturmak için içme suyu ile 8 hafta süresince fruktoz (%20) verildi. Tedavi amacıyla son dört hafta curcumin (100 mg/kg/gün) ve Lactobacillus acidophilus tek tek veya kombinasyon halinde verildi. Deneme sonunda alınan kan örneklerinde insülin, resistin, leptin, adiponektin, apelin ve nitrik oksit düzeyleri ELISA test kiti ile;total kolesterol, trigliserit, glukoz, albumin ve total protein düzeyleri ise analizör cihazı ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim:In this study, we tried to investigate the effect of curcumin and Lactobacillus acidophilus probiotics given individually and in combination to insulin, resistin, leptin, adiponectin, apelin and nitric oxide changes and insulin resistance as experimental treatment of metabolic syndrome. Material and methods:Five groups were formed in the study. Fructose (20%) was administered with drinking water for 8 weeks to develop metabolic syndrome. For treatment, curcumin (100 mg/kg/day) and L. acidophilus were given individually or in combination for the last four weeks. At the end of the experiment; insulin, resistin, leptin, adiponectin, apelin and nitric oxide levels were determined by ELISA test kit and total cholesterol, triglyceride, glucose, albumin and total protein levels were determined by analyzer.