Trombositten zengin fibrin (PRF) ve büyüme faktörlerinden zengin plazma (PRGF)'nın hasarlı periferik sinir üzerine etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effect of platelet rich fibrin (PRF) and plasma rich in growth factors (PRGF) on injured peripheral nerve
  1. Tez No: 496978
  2. Yazar: DAMLA TORUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CİHAN BEREKET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Amaç: Bu çalışmada trombositten zengin fibrin (PRF) ve büyüme faktörlerinden zengin plazma (PRGF)'nın erken dönemde hasarlı periferik sinir üzerine etkilerinin deneysel olarak araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışmada Wistar Albino cinsi 30 rat kullanıldı. Denekler kontrol (K), hasar (H), PRF ve PRGF olmak üzere 4 gruba ayrıldı. H, PRF ve PRGF gruplarının sol siyatik sinirleri K grubu olarak belirlendi. H, PRF ve PRGF gruplarının sağ siyatik sinirlerinde ezilme tipi hasar oluşturuldu. PRF ve PRGF gruplarında deneklerden 2 ml kan alınarak PRF ve PRGF elde edildi ve hasarlı sinir bölgesine uygulandı. 8 hafta sonra fonksiyonel, elektrofizyolojik ve stereolojik incelemeler yapıldı. Bulgular: Elektrofizyolojik inceleme sonuçlarına göre latans değerleri açısından H, PRF ve PRGF grupları arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Amplitüt değerlerine göre H ile PRF ve PRF ile PRGF grupları arasında anlamlı fark bulundu (p=0,000), (p=0,030). Siyatik fonksiyon indeksi sonucuna göre H grubu ile PRF ve PRGF grupları arasında anlamlı fark bulundu (p=0,000). Stereolojik inceleme sonucunda miyelinli akson sayısı bakımından PRGF ile K grupları arasında anlamlı fark bulunmazken (p>0,05), H ile PRF ve PRGF grupları arasında anlamlı fark bulundu (p=0.007), (p0,05). Sonuç: Bu çalışmanın verilerine göre; PRGF'nin erken dönemde sinir rejenerasyonunu arttırdığı ve PRF'nin erken dönemde görülen nispeten sınırlı etkisinin geç dönemde tekrar değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effects of platelet rich fibrin (PRF) and plasma rich in growth factors (PRGF) on the injured peripheral nerve in early period. Material and Methods: 30 Wistar Albino rats were used in this study. Rats were divided into 4 groups as, control (C), injury (D), PRF and PRGF. The left sciatic nerves of the D, PRF and PRGF groups were identified as group C. Crush type injury was created in the right sciatic nerves of the D, PRF and PRGF groups. In the PRF and PRGF groups, 2 ml blood was obtained to prepare PRF and PRGF and were applied to the injured nerve area. After 8 weeks functional, electrophysiological and stereological evaluations were performed. Results: Regarding electrophysiological evaluation results, latency values were not significantly different between D, PRF and PRGF groups (p> 0.05). There were significant differences between D and PRF, PRGF and PRF groups in terms of the amplitude values (p = 0.000) (p = 0.030) respectively. According to the sciatic functional index result, there was a significant difference between group D and the PRF, PRGF groups (p = 0.000). As a result of stereological evaluations, while no significant difference observed between PRGF and C groups (p> 0.05), significant difference observed between D group and PRF, PRGF groups in terms of number of myelinated axons (p=0.007), (p 0.05). Conclusion: According to the results of this study; it has been concluded that PRGF increases nerve regeneration in the early period of healing and the relatively limited early action of PRF should be reevaluated in the late period.