Hashimoto tiroiditi tanısı olan hastaların klinik ve laboratuvar özelliklerinin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective evaluation of clinical and laboratory features of patients with Hashimoto thyroiditis
  1. Tez No: 496988
  2. Yazar: SEVDA KELEŞ TAŞDÜZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİNE NUR KEBAPÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hashimoto tiroiditi (HT), iyot eksikliğinin olduğu bölgelerde görülen, hipotiroidinin tüm dünyadaki en sık sebebi olup görülme sıklığı 1.000'de 0,3-1,5'tir. Çalışmadaki amacımız, endokrinoloji polikliniğimize başvuran HT tanısı alan olguların retrospektif olarak demografik özelliklerinin, klinik ve laboratuar bulgularının değerlendirilmesi; değerlendirilen parametreler doğrultusunda kontrol grubu (hipotiroidisi olup tiroid otoantikorları (-) olan hastalar) ile aralarındaki anlamlı farklılıkların istatistiksel olarak ortaya konulmasıdır. Bu amaçla, 788 HT tanılı, 221 kontrol grubu olmak üzere toplam 1009 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, tanı yaşı, hastalık süresi, hastaların başlangıç klinikleri (hipotiroidi, ötiroidi, hashitoksikoz) ve kayıtlardaki son klinikleri, tiroid antikor pozitifliği (anti-TPO, anti-Tg, TSH reseptör antikoru(TRAb)), tiroid USG bulguları, tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi (TİİAB) yapıldıysa patoloji raporu sonucu, tiroidektomi yapıldıysa patoloji raporu sonucu, Graves hastalığı ile birlikteliği, eşlik eden hastalıklar ve maligniteler incelendi. Hasta grubu 18-89 yaş (48,22±14,07) aralığında, kontrol grubu ise 18-79 yaş (48,85±14,51) aralığındaydı. Hasta grubunun %90'ı kadın (n=709), %10'u erkek (n=79); kontrol grubunun ise %86,9'u kadın (n=192), %13,1'i erkekti (n=29). HT'li grubun geliş kliniklerine göre %74,6'sı hipotiroidi, %17,3'ü ötiroidi, %8,1'i hipertiroidi idi. USG ile değerlendirmede HT'li grupta tama yakın oranda heterojen eko izlenirken, kontrol grubunda %27,1 hastada normal eko izlendi. HT ve kontrol grubunda hastaların yaklaşık yarısında takiplerinde herhangi bir dönemde nodül oluştuğu gözlendi. TİİAB sonuçları iki grupta da en sık benign sitolojide geldi, en sık malign sonuç papiller ca olup % oranları benzer bulundu (%3,34-%3). Tiroidektomi yapılanların sonuçları değerlendirildiğinde, en sık papiller ca bulunmuş olup iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı. Eşlik eden hastalıklar içinde HT grubunda kontrol grubuna kıyasla DM'de istatistiksel olarak anlamlı risk artışı bulundu (p=0.001). Maligniteler içinde (kolon, akciğer, over ve meme kanseri) her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı risk artışı saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Hashimoto thyroiditis (HT), seen in areas with iodine deficiency, is the most common cause of hypothyroidism worldwide and the annual incidence is 0,3-1,5 per 1000. The aim of our study was to evaluate the demographic, clinical and laboratory findings of patients with HT referral to our endocrinology outpatient clinic and to compare statistically the differences between patients with HT and control groups (hypothyroid patients with thyroid autoantibodies negative). For this purpose, a total of 1009 patients, 788 HT and 221 control groups were included in the study. Thyroid antibody positivity (anti- TPO, anti-Tg, TSH receptor antibody (TRAb)), thyroid USG findings, age and sex of patients, age of diagnosis, duration of illness, initial clinical clinics of patients (hypothyroidism, euthyroidism, hashitoxicosis) thyroid fine needle aspiration biopsy (FNAB) pathology reports, thyroid pathology reports of thyroidectomized patients, coexistence with Graves' disease, comorbid diseases and malignancy were evaluated. The patient group was between 18-89 years (48,22 ± 14,07) and the control group was between 18-79 years (48,85 ± 14,51). %90 of the HT patients were female (n = 709), %10 were male (n = 79) and %86.9 of the control group patients were female (n = 192) and %13,1 were male (n = 29). When the HT group was evaluated according to the initial clinics, %74,6 were hypothyroid, %17,3 euthyroid and %8,1 were hyperthyroid. Heterogeneous echo was observed almost patients in the HT group with USG, while in the control group, normal echo was observed in %27,1 of the patients. Approximately half of the patients in the HT and control groups had nodule development at any time in their follow-up. In both groups, the most frequent results of FNAB were benign cytology and the most frequent malignancies were papillary ca, with similar rates (3.34% -3%).When the pathology reports of the thyroidectomized patients were evaluated, papillary ca was the most frequent finding and there was no significant difference between the two groups. A statiscally significant increased risk of DM was found in HT group (p=0.001).There was no statistically significant increase in risk of malignancies (colon, lung, breast and over cancer) in both groups.