Obez ve normal ağırlıklı çocuklarda serum D vitamini düzeylerinin bazı hormon, biyokimyasal bulgular ve beslenme durumları ile ilişkisi
Relationship of serum vitamin D levels with some hormones, biochemical parameters and nutritional status in obese and non-obese children
- Tez No: 445472
 - Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 179
Özet
Obez ve normal ağırlıklı çocuklarda serum D vitamini düzeylerinin bazı hormon, biyokimyasal bulgular ve beslenme durumları ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılan bu çalışma, yaşları 6-10 yıl arasında değişen 44 obez (BKİ ≥ 97. persentil) ve 36 normal ağırlığa sahip toplam 80 çocuk üzerinde yürütülmüştür. Çocukların genel özellikleri, beslenme alışkanlıkları, besin tüketim durumları ve fiziksel aktivite düzeyleri anket formu ile saptanmıştır. Ayrıca çocukların antropometrik ölçümleri ve vücut bileşimleri alınmıştır. Serum 25 hidroksi vitamin D ve bazı biyokimyasal testler ile hormon (leptin, adiponektin, irisin) analizleri yapılmıştır. Obez çocukların % 65,9'unun, normal ağırlıktaki çocukların %63,9'unun D vitamini düzeyi yeterli (25(OH)D ≥ 20 ng/dL) bulunmuştur (p>0,05). İnsülin direnci olan çocukların D vitamini düzeyi insülin direnci olmayanlara göre daha düşüktür (p0,05). Obez çocukların leptin değeri (13,0 ng/mL) normal ağırlıktaki çocuklarınkinden (1,7 ng/mL) daha fazla olup gruplar arası fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study is carried out in order to determine the relationship between serum vitamin D levels and some of the hormones, biochemical parameters and nutritional status in obese and nonobese, consisting of 44 obese children (BMI ≥ 97 percentile) and 36 normal-weight children between the age of 6 and 10 with a total number of 80 children. The survey was prepared to determine the demographic status, nutritional status and habits, physical activity levels of children. In addition, anthropometric measurements and body composition analysis were taken. Several biochemical tests including serum 25-hydroxy vitamin D and hormones (leptin, adiponectin, irisin) were measured. Vitamin D levels of 65.9% of obese children and 63.9% of normal-weight children were found adequate (25(OH)D ≥ 20 ng/dL) (p>0,05). The children with insulin resistance had lower vitamin D levels compared to children with no insulin resistance (p0,05). Leptin values of the obese children (13,0 ng/mL) were higher than that of normal-weight children (1,7 ng/mL) and this difference was found to be statistically significant (p0,05).