Anterior singulat girus volümü ve ASL (Arterial spin labelling) perfüzyon değeri ile empati ölçeğinin korelasyonu
Correlation of anterior cingulate gyrus volume and ASL (Arterialspin labeling) perfusion value with empathy quotient
  1. Tez No: 496991
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN ŞAYLISOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Empati, diğer insanların duygularını anlamak, başarılı sosyal-kognitif yetenek ve davranış için esastır. Bazı psikiyatrik ve nörolojik hastalıklarda empati yeteneği bozulmaktadır. Empatin nöronal temeli ile ilgili yapılan beyin volum görüntüleme ve foksiyonel MR çalışmalarında özelikle anterior singulat girus ve anterior insula olmak üzere birçok beyin bölgesinin empati ile ilişkisi ortaya konulmuştur. Bu retrospektif çalışmanın amacı, empati ölçeği anketi ile empati yetenekleri belirlenen kişilerde anterior singulat girus volümü ve ASL perfüzyon değeri (CBF sinyali) ile empati ölçeği skoru arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmamıza konvansiyonal MR'de beyin parankiminde patolojisi olmayan ve bilinen psikiyatrik hastalığı bulunmayan 24 kişi dahil edilmiştir. Empati ölçeği skoru ile her iki tarafta ASG volümü arasında anlamlı korelasyon mevcut değildi. Perigenual ASG de gri cevherden elde edilen ASL perfüzyon (CBF sinyali) değeri ile Empati Ölçeği puanı arasında ise solda anlamlı pozitif yönde orta düzeyli korelasyon bulundu. Sonuç olarak empatinin nörolojik temelini araştırmada fonksiyonel MR'a alternatif olarak ASL gibi beyin perfüzyon çalışmaları da kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Empathy is basic for understanding other people's feeling, succesful social-cognitive ability and behaviours. In some psychological and neurologic disease, the empathy ability degenerates. In the study of functional MR (fMRI) and brain volume imaging which is based empathy's neuronal is revealed that there is a link between empathy and many brain region, especially anterior cingulate gyrus and anterior insula. Our aim in this retrospective study is to search the connection between anterior cingulate gyrus volume- ASL perfusion value (CBF signal) and empathy quotient score, on the person who is determined to empathy ability. In our study, there are 24 people who have not any psychologic known ilness and who have not pathology in brain parenchyma at conventional MRI. There is not a significance correlation between empathy score and both ACG volume. However; it has been found positive, moderate level, significance correlation between empathy score and ASL perfusion value (CBF signal) which is obtained from gray matter in perigenual ACG. In conclusion it can be used in brain perfusion MRI such as ASL, an alternative to functional MRI for the search of neurological-based of empathy.