Gelişimsel kataraktı olan çocuklarda katarakt cerrahisinin aksiyel uzunluk ve ön segment parametrelerine olan uzun dönem etkisinin incelenmesi
Investigation of the long-term effect of cataract surgery on axial length and anterior segment parameters in children with developmental cataract
  1. Tez No: 886824
  2. Yazar: EMIL AHMADLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF DEMİRKILINÇ BİLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Amaç: Pediatrik kataraktlar dünya çapında körlüğünün önde gelen nedenlerinden biridir ve bu körlükler, erken teşhis, cerrahi veya uygun tedavi seçenekleri ile önlenebilir. Bu çalışmanın amacı tek taraflı veya iki taraflı gelişimsel katarakt nedeniyle opere edilerek primer göziçi lensi (GİL) yerleştirilmiş çocukların aksiyel uzunluk gelişimleri, santral kornea kalınlkları, keratometrik değerler veya ön segment parametrelerinin değerlendirilmesi ve bu değerlerin sağlıklı ve gönüllü çocuklar ile karşılaştırılmasıdır. Bu karşılaştırma sonuçları ile katarakt cerrahisi sonrası aksiyel uzunluk gelişiminin öngörülmesi ve gelişen olası sapmaların ortaya konulması, bu şekilde ideal GİL hesaplanmalarının yapılması, ilerleyen yaşlarda refraktif hataların azalması ve hedeflenen refraksiyona ulaşılmasının sağlanması hedeflenmektedir. Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı, Şaşılık ve Pediatrik Oftalmoloji Biriminde, Ocak 2014 ve Aralık 2022 tarihleri arasında 1,5 - 8 yaş aralığında tek veya çift taraflı gelişimsel katarakt nedeniyle ameliyat edilmiş, primer göz içi lensi yerleştirilmiş, takip süresi en az 1 yıl olan, sistemik hastalığı ve glokom veya üveit gibi ön segment yapıları ve/veya aksiyel uzunluğu etkileyen oftalmolojik hastalığı olmayan 40 hastanın 40 gözü (Grup 1) ile sağlıklı 40 gönüllünün 40 gözü (Grup 2) dahil edildi. Ameliyat olan grubun ortalama 8 yaş aralığındaki değerlerinin incelenmesi açısından 8 yaş ve üzeri toplam 46 hasta (Grup 1'de 24 ve Grup 2'de ise 22 hasta) alt grup olarak ayrıca değerlendirildi. Ameliyat olan hastaların preoperatif ve postoperatif takiplerinde kaydedilen veriler incelendi. En son kontrollerinde tüm katılımcılara detaylı oftalmolojik muayenenin ardından optik biyometri (Nidek AL-Scan Optik Biyometri, Japonya), otokerato-refraktometri (Topcon KR-8800, Japonya), makula ve optik disk optik kohorens tomografi (OKT) (Spectralis, Heidelberg Engineering, Heidelberg, Almanya) ve korneal topografi (Pentacam, Oculus Optikgerate GmbH, Wetzlar, Almanya) görüntülemeleri yapılarak elde edilen veriler kaydedildi ve gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Ortalama yaş Grup 1'de 99,65±4,103 (40-137) ay iken Grup 2'de 96,30±4,477 (36-148) ay idi. Grup 1 alt grubunun ortalama yaşı 117,5±2,5 (97-137) ay ve Grup 2'nin ise 117,8±3,07 (99-148). Hem gruplar hem de alt gruplar karşılaştırıldığında demografik verileri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Grup 1'deki katılımcıların aksiyel uzunluk değerleri ameliyat öncesi ve sonrası olacak şekilde sırasıyla 21,58±0,19 (19,13-24,60) mm ve 22,75±0,18 (20,77-25,40) mm idi. Ön kamara derinlikleri (ÖKD) ise sırasıyla 3,32±0,10 (2,01-4,56) mm ve 4,05±0,07 (2,93-5,10) mm idi. Aksiyel uzunluk ve ÖKD değişimi karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamı fark vardı (p değerleri sırasıyla
Özet (Çeviri)
Aim: Pediatric cataracts are one of the leading causes of blindness worldwide and can be prevented with early diagnosis, surgery or appropriate treatment options. The aim of this study is to evaluate the axial length development, central corneal thickness, keratometric values or anterior segment parameters of children who were operated on for unilateral or bilateral developmental cataract and had a primary intraocular lens (IOL) implanted, and to compare these values with healthy and volunteer children. With these comparison results, it is aimed to predict the development of axial length after cataract surgery and to reveal possible deviations that may develop, thus to make ideal IOL calculations, to reduce refractive errors in later ages and to achieve the targeted refraction. Method: At Ege University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology, Strabismus and Pediatric Ophthalmology Unit, between January 2014 and December 2022, patients were operated on for unilateral or bilateral developmental cataract between the ages of 1.5 and 8, primary intraocular lens was placed, follow-up period was at least 40 eyes of 40 patients (Group 1) who were 1 year old and had no systemic disease and ophthalmological disease affecting the anterior segment structures and/or axial length such as glaucoma or uveitis, and 40 eyes of 40 healthy volunteers (Group 2) were included. A total of 46 patients aged 8 years and above (24 patients in Group 1 and 22 patients in Group 2) were also evaluated as a subgroup in order to examine the values of the surgery group in the average age range of 8 years. Data recorded during the preoperative and postoperative follow-up of the patients who underwent surgery were examined. At their last follow-up, all participants underwent a detailed ophthalmological examination, followed by optical biometry (Nidek AL-Scan Optical Biometry, Japan), autokerato-refractometry (Topcon KR-8800, Japan), macula and optic disc OCT (Spectralis, Heidelberg Engineering, Heidelberg, Germany) and Corneal topography (Pentacam, Oculus Optikgerate GmbH, Wetzlar, Germany) imaging was performed and the data obtained were recorded. Data were compared between groups. Results: The mean age was 99.65±4.103 (40-137) months in Group 1 and 96.30±4.477 (36-148) months in Group 2. The mean age of the Group 1 subgroup is 117.5±2.5 (97-137) months and that of Group 2 is 117.8±3.07 (99-148). When both groups and subgroups were compared, there was no statistically significant difference in terms of demographic data. The axial length values of the participants in Group 1 were 21.58±0.19 (19.13-24.60) mm and 22.75±0.18 (20.77-25.40) mm, before and after surgery, respectively. was. Anterior chamber depths (ACD) were 3.32±0.10 (2.01-4.56) mm and 4.05±0.07 (2.93-5.10) mm, respectively. When axial length and ACD change were compared, there was a statistically significant difference (p values