Subkütan heparin uygulamalarında kullanılan farklı yöntemlerin ağrı ve memnuniyet üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of different methods used in subcutaneous heparin applications on pain and satisfaction of patients
- Tez No: 921458
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş ve Amaç: Antikoagülan tedavi (Heparin) venöz tromboembolizmin önlenmesi için genel olarak proflaktik amaçlı uygulanan bir tedavi yöntemidir. Hastaya subkütan yoldan verilen bu tedaviye bağlı ağrı, hematom ve ekimoz gibi bazı sorunlar gelişebilmektedir. Enjeksiyon bölgesinde ağrı olması fiziksel ve psikolojik yönden hastanın rahatsız olmasına neden olur. Hemşirelerin subkütan heparin enjeksiyonu uygulaması sonucu ortaya çıkacak sorunları en aza indirmeleri hastanın rahatlık ve konforunun sağlanması açısından çok önemlidir. Bu araştırma, tedavi protokolünde subkütan heparin enjeksiyonu bulunan hastalarda enjeksiyon süresinin uzun tutulması, Palm Stimulator aparatının kullanılması ve enjeksiyon süresi ile Palm Stimulator aparatının birlikte kullanılması yöntemlerinin enjeksiyon sırasında hissedilen ağrı ve hasta memnuniyetine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, randomize kontrollü müdahale çalışmasıdır. Araştırma 20.08.2024-23.09.2024 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin dahili ve cerrahi kliniklerinde yatan ve tedavi protokolünde subkütan heparin enjeksiyonu bulunan 112 hasta ile yürütüldü. Araştırmada uzamış enjeksiyon süresi (n=28), Palm Stimulator aparatının kullanılması (n=28), uzamış enjeksiyon süresi ile Palm Stimulator aparatının birlikte kullanılması (n=28) ve kontrol grubu (n=28) olmak üzere dört grup hasta yer aldı. Uzamış enjeksiyon süresi grubundaki hastalara enjeksiyon süresi 30 saniye olacak şekilde enjeksiyon uygulandı. Palm Stimulator aparatının kullanıldığı gruptaki hastalara, enjeksiyon süresi 10 saniye olacak şekilde ve enjeksiyon süresince aparatı avuç içerisinde sıkması şeklinde enjeksiyon işlemi uygulandı. Uzamış enjeksiyon süresi ile Palm Stimulator aparatının birlikte kullanıldığı gruptaki hastalara ise enjeksiyon süresi 30 saniye olacak şekilde ve hastanın aparatı enjeksiyon süresince avucunda sıkması sağlanarak enjeksiyon işlemi uygulandı. Kontrol grubundaki hastalara enjeksiyon süresi 10 saniye olacak şekilde standart klinik uygulama gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında“Hasta Tanıtım Formu”,“Ağrıya İlişkin Görsel Kıyaslama Ölçeği”,“Memnuniyete İlişkin Görsel Kıyaslama Ölçeği”kullanıldı. Veriler, SPSS for Windows 22 paket programında; tanımlayıcı istatistikler, Varyans, Kruskal Wallis, bağımlı gruplarda t Testi, Ki-kare Testi, Kurtosis ve Skewness kat sayıları kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Anticoagulant therapy (Heparin) is a prophylactic treatment for the prevention of venous thromboembolism. Some problems such as pain, hematoma and ecchymosis may develop due to this treatment given subcutaneously. Pain at the injection site causes physical and psychological discomfort to the patient. It is very important for nurses to minimize the problems that may arise as a result of subcutaneous heparin injection in order to ensure the comfort and convenience of the patient. This study was conducted to determine the effects of prolonging the injection time, using the Palm Stimulator apparatus, and using the injection time and Palm Stimulator apparatus together on the pain felt during injection and patient satisfaction in patients with subcutaneous heparin injection in the treatment protocol. Materials and Methods: This study is a randomized controlled intervention study. The study was conducted with 112 patients hospitalized in the internal and surgical clinics of a university hospital between 20.08.2024-23.09.2024 and whose treatment protocol included subcutaneous heparin injection. Four groups of patients were included in the study: prolonged injection time (n=28), use of Palm Stimulator apparatus (n=28), combined use of prolonged injection time and Palm Stimulator apparatus (n=28) and control group (n=28). Patients in the prolonged injection time group were injected with an injection duration of 30 seconds. Patients in the group in which the Palm Stimulator apparatus was used were injected with an injection time of 10 seconds and the patient was instructed to squeeze the apparatus in the palm of the hand during the injection. Patients in the group in which prolonged injection time and Palm Stimulator apparatus were used together were injected with an injection time of 30 seconds and the patient was allowed to squeeze the apparatus in the palm of his/her hand during the injection. Patients in the control group underwent standard clinical practice with an injection duration of 10 seconds.“Patient Description Form”, 'Visual Comparison Scale for Pain', 'Visual Comparison Scale for Satisfaction' were used for data collection. The data were analyzed by using descriptive statistics, Variance, Kruskal Wallis, dependent groups t Test, Chi-square Test, Kurtosis and Skewness coefficients in SPSS for Windows 22 package program.