Acil serviste yoğun bakım ihtiyacı olan hastalarda thiol-disülfid düzeylerinin mortalite oranları ile korelasyonu
The mortality rates with thiol-disülfide levels of patients need intensive care in emergency service
- Tez No: 497008
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH TANRIVERDİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Acil servise başvuran ve yoğun bakım ihtiyacı olan kritik hastalarda yeni bir oksidatif stres parametresi olan thioldisülfid düzey ölçümlerinin mortalite açısından prognostik olarak kulanılabilirliğini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamızda Kasım 2017-Nisan 2018 tarihleri arasında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisine başvuran ve yoğun bakım ihtiyacı olan kritik hastalar prospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya acil servise başvuran 79 hasta ve 71 sağlıklı gönüllü kontrol olmak üzere toplam 150 kişi dahil edidi. Bu hastalar yaş, cinsiyet, acile başvuru şekli, bilinç durumu, akut fizyolojik durumu, nativ thiol, toplam thiol, disülfid, iskemi modifiye albümin, feroksidaz değerleri açısından incelendi. Ayrıca her hasta için ortalama arter basıncı, Glaskow koma skoru (GKS) ve APACHE 2 skorlarıhesaplandı. Her hastanın 28 gün sonraki mortalite durumları belirlendi. Bulgular:Hasta ve kontrol grupları cinsiyetine göre gruplara ayrıldı ve istatiksel olarak incelendi. Hasta grubun % 39,2'si kadın ( n: 31 ), %60,8'i erkekti (n:48). Kontrol grubunun %38'i kadın (n:27) , %62'si erkekti ( n:44 ). Cinsiyet dağılımında iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (ki-kare testi; p:0,879). Erel paneli parametrelerinden 28 günlük mortalite ile karşılaştırıldığında anlamlı çıkan değerler nativthiol ve toplam thiol değerleridir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the prognostic utility of thiol disulfide levels, a new oxidative stress parameter, in critically ill patients applying emerceny room and requiring intensive care. Material and methods: In this study, it is evalvated prospectively that critically ill patients need intensive care who applied to Yıldırım Beyazıt Üniversity Atatürk Training and Research Hospital Emergency Service casuality department between the dates November 2017 to April 2018. The study has inclueded 79 patient as 'patient group' and 71 healty volunteer 'kontrol group' of similar age group with no complaint These ill patients were analysed according to age, gender, presenting semptoms, states of consciousness, acute physiological condition, values of native thiol, toplam thiol, disülfid, ischemia modified albumin and ferroxidase. In addition, ortalama arterial pressure, glaskow coma score (GCS) and APACHE 2 scores were calculated for all ill patients. It was determineted the status after 28 days. Results: Patients and kontrol groups were divided into groups according to their gender and examined statistically. 39.2% (n: 31) of the patients were female and 60.8% (n: 48) were male. 38% (n: 27) of the kontrol group were female and 62% (n: 44) were male.There was no statistically significant difference between two groups in gender distribution (chi-square test, p: 0.879). Native thiol and toplam thiol values of EREL parameters were significant when compared to the 28-day mortality.