Meme lezyonlarının sonografik ve doppler değerlendirilmesinde shearwave elastografi ve smı (superb mıcrovascular ımagıng) dopplerin benign, malign ayrımına katkısı ve patolojik veriler ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 497021
  2. Yazar: GÜLŞAH BİÇER
  3. Danışmanlar: DR. BURCU SEHER ANIL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı meme lezyonlarının benign malign ayrımında B-mod sonografiye ilave olarak renkli Doppler, superb microvasculer imaging(SMI) Doppler ve shearwave elastografi tetkiklerinin tanıya katkısını ortaya koymaktır. GEREÇ/YÖNTEM: Meme biyopsisi için yönlendirilen yaklaşık 118 hastanın 124 lezyonu çalışmamıza dahil edildi. Hastalara B-mod sonografi, renkli Doppler, SMI Doppler ve shearwave elastografi yapıldı. B-mod sonografide BIRADS 2013 atlasına uygun olarak lezyonun şekli, oryantasyonu, kontur özellikleri, eko paterni değerlendirildi ve BI-RADS kategorisine göre sınıflandırıldı. Shearwave elastografide lezyonlar kalitatif(görsel renkli skala, lezyonun şekli, homojenitesi) ve kantitatif(Emax, Emin, Eyağ, Eratio) olarak değerlendirildi. Renkli Doppler ve SMI Dopplerde Adler metoduna göre grade 0'dan grade 3'e kadar derecelendirme yapıldı. SWE ve Doppler incelemelerinde Youden indeksine göre optimum kesim değerleri belirlendi. Çalışmamızda görüntüleme yöntemlerinin duyarlılık, özgüllük, negatif kestirim değeri ve pozitif kestirim değerleri hesaplandı. BULGULAR: Çalışmamıza dahil edilen 124 lezyondan histopatolojik olarak 37'si malign, 87'si benign olarak raporlandı. Malign lezyonlu hastaların yaş ortalaması 53±11.48, ortalama lezyon boyutu 16.6(11.4-20.3)mm ölçüldü. Benign lezyonlu hastaların yaş ortalaması 45.59±11.22, ortalama lezyon boyutu 10.7(8.015.0)mm bulundu. Lezyonların 6 tanesi BI-RADS 2, 54 tanesi BI-RADS 3, 37 tanesi BI-RADS 4, 27 tanesi BI-RADS 5 olarak değerlendirildi. Youden indeksinden faydalanılarak elde edilen optimum kesim değerleri Emax için 33,9 kPa, Eratio için 6, renkli Doppler için grade 2, SMI Doppler için grade 3 olarak hesaplandı. SWE ile Doppler incelemeler karşılaştırıldığında SWE nin tanısal performansı yüksek olduğu görüldü(SWE Emax:0,817, Eratio:0,775). SWE ile daha yüksek duyarlılık, Doppler incelemeler ile daha yüksek özgüllük elde edildi. Her iki inceleme 4 lü kombinasyonlar şeklinde(Emax+RD, Emax+SMI, Eratio+RD, Eratio+SMI) değerlendirildiğinde en yüksek özgüllük(%92) ve en yüksek tanı performansı(AUC:0,828) Emax+SMI ile elde edildi. B-mod sonografi ile %91 duyarlılık, %65 özgüllük elde edilirken B-mod sonografi+SWE+Doppler ile %94 duyarlılık %99 özgüllük saptandı.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Our purpose is to investigate the value of the combined use of shearwave elastography, color Doppler and superb microvascular imaging with Bmode sonography for differentiation of benign and malign breast lesions. MATERIALS AND METHODS: Our study included 124 lesions of 118 patients who were referred for breast biopsy. Third year radiology resident performed B-mode sonography, color Doppler and SMI Doppler. According to BIRADS 2013 atlas at B-mode sonoography; shape, orientation, characteristics of contuer and echo patern of lesion were evaluated and BI-RADS final assessment category was designated. Lesion assessment in shearwave elastography were performed as either qualitative (visual color scale, lesion shape and homogeneity) or quantitative (Emax, Emin, Efat Eratio).Vascularization of a lesion at Color Doppler and SMI Doppler rated from grade 0 to grade 3 according to Adler's methode. The values of cut-off were designated according to Youden index at SWE and Doppler investigations. Sensitivity, specificity, negative predictive value and pozitive predictive value were calculated based on cut-off values at either B-mode sonography alone or combined use of shearwave elastgraphy, color Doppler and SMI Doppler with B-Mode US. Besides shearwave elastography, Color Doppler and SMI Doppler were compared between each others. RESULTS: 37 benign lesion and 87 malign lesion of 124 lesion which were included to the study were designated histopathologically. Median age of the patients with malign lesion was 53±11.48 and mean size of lesion was 16.6(11.4-20.3) mm. Median age of the patients with benign lesion was 45.59±11.22 and mean size of lesion was 10.7(8.0-15.0) mm. 6 lesions of them as BI-RADS 2, 54 lesions of them as BI-RADS 3, 37 lesions of them as BI-RADS 4 and 27 lesions of them as BIRADS 5 were evaluated. By using Youden index, the values of cut-off for Emax, Eratio, SMI Doppler, color Doppler were calculated 33,9 kPa, 6, grade 3, grade 2 orderly. Diagnostic performance of SWE (Emax:0,817, Eratio:0,775) was high, when Doppler investigations were compared with SWE. Higher sensitivity with SWE and higher specificity with Doppler investigations were accuired. When both investigation of them were evaluated in four combination (Emax+RD, Emax+SMI, Eratio+RD, Eratio+SMI), Emax+RD had highest specificity (%92) and the highest diagnostic performance (AUC:0,828). While B-Mode sonograpyh had %91 sensitivity, %65 specificity, B-Mode US+SWE+Doppler had %94 sensitivity, %99 specificity in differantiation of benign malign breast lesions.