Halktan kurtarıcılar tarafından otomatik eksternal defibrilatör kullanım farkındalık ve becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of automated external defibrilator use skills and awareness of lay volunteers
- Tez No: 497027
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İKİZCELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Hastane dışı ani kardiyak arrest dünya çapında kabul gören ana ölüm sebebidir. Yaşamla ölüm arasında en kritik dönem olan kardiyopulmoner arrestten sekelsiz dönme şansı ancak zamanında yapılacak uygun girişimlerle artırılabilmektedir. Erken defibrilasyon tanı, tedavide ve sağ kalımın arttırılmasında anahtar rol oynar. Amaç: Farklı eğitim düzeylerinde, sağlık personeli olmayan halktan kurtarıcılara TYD ve OED kullanımı eğitimi vererek otomatik eksternal defibrilatör varlığı ve kullanımına yönelik bilgi ve becerilerini değerlendirmeyi ve bu konuda farkındalık oluşturmayı hedefledik. Yöntem: 15.03.2017 ile 15.04.2017 tarihleri arasında gönüllülük esasına bağlı kalarak sağlık personeli olmayan ilköğretim, lise ve üniversite mezunlarından oluşan 30'ar kişilik 3 ayrı gruba ilk yardım ve OED eğitimi verildi. Eğitim sonrası değerlendirme için pratik değerlendirme formu kullanıldı. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların yanı sıra normal dağılım göstermeyen nicel verilerin iki grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi kullanıldı. Nitel verilerin karşılaştırılmasında ise Pearson Ki-Kare testi, Fisher-Freeman-Halton testi ve Fisher's Exact test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Out -of- hospital cardiac arrest is the worldwide accepted major cause of death. The chance of survival without neurologic deficit from cardiopulmonary arrest, which is the most critical period between life and death, can be increased only by timely interventions. Early defibrilation plays major role in diagnosis, treatment and survival. Purpose: We aimed to evaluate automated external defibrilator using skills and knowledge of lay volunteers, from different educational status, with basic life support and AED training and additionally, to create awareness for the presence and use of automated external defibrilators. Method: Between the dates of 15.03.2017 and 15.04.2017, Basic life support and AED training provided to 3 different groups, 30 people each, volunteered laypersons of primary education,high school and university graduates.After training, practice assessment test is used to evaluate the efficiency of laypersons. NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 program was used in the Analyses. Average, standard deviation, median, lowest, highest, ratio and frequency values were used in the descriptive statistics of the data. Mann-Whitney U Test was used for the analysis of quantitative data. Pearson Ki-Kare testi, Fisher-Freeman-Halton testi ve Fisher's Test was used for the analysis of qualitative measurement.