Erken doğum tehdidi etiyopatogenezinde hipoksi, anemi ve inflamasyon etkilerinin değerlendirilmesinde hepsidin, HIF-1α ve IL-6 tayinlerinin önemi
The importance of hepsidin, HİF-1α and IL-6 levels in the evaluation of hypoxy, anemia and inflammation effects in preterm birth etiopathogenesis
  1. Tez No: 497036
  2. Yazar: ASUMAN FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ULAKOĞLU ZENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Gebeliğin 20. haftadan sonra ve 37. haftadan önce sonlanması erken doğum olarak tanımlanır. Tüm doğumların yaklaşık % 10-11'i erken doğum ile sonlanmaktadır Çalışmamızda erken doğum tehdidi (EDT) ile hipoksi, anemi ve inflamasyon arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi planlanmıştır. Araştırmamızda fizyolojik etkileşimleri bilinen hepsidin, HIF-1α ve IL6'nın, EDT patogenezindeki eş-zamanlı etkilerini araştırabilmek için, EDT tanısı almış olan 28-35. haftalarında hastalar, aynı gebelik haftalarındaki sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Preterm, term ve kontrol gruplarında HIF-1 α, hepsidin, IL-6 ELISA yöntemiyle ölçülmüştür. Serum reaktif protein (CRP), ferritin, demir düzeyleri ve hemogram parametreleri tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Termination of the pregnancy after 20th week and before the 37th week is defined as premature delivery. Approximately 10-11% of all deliveries end prematurely. To investigate the concurrent effects of hepcidin, HIF-1α and IL-6 in the pathogenesis of preterm labor with PTD patients and control grups. Our cases were 28th-35th gestatonal week in which the patients were followed up with EDT diagnosis (n=54) and the control group (n=26) and consisting of normal pregnancies at the same gestational weeks. In preterm, term and control groups, HIF-1 α, hepcidin and IL-6 was measured by ELISA method. Serum C-RP, ferritin, iron levels and hemogram parameters were also determined.