Kistik adneksiyal kitlelerin ayırıcı tanısında SLSI, A1AT ve apoa4 proteinlerinin rolü
The role of slpi, A1AT and APOA4 proteins in differential diagnosis of cystic adnexal masses
- Tez No: 497035
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MACİT ARVAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Çalışmamız adneksiyal kitle yönetiminde serum tümör biyobelirteçleri olarak kullanılabilecek SLPI, A1AT, ApoA4 proteinlerinin ayırıcı tanıda rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Materyal ve Method: Çalışmaya Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde muayene olan ve ameliyat kararı alınan 65 adneksiyal kitle tanılı hasta ve 46 sağlıklı kadın kontrol grubu olarak dahil edildi. Kist sıvısı ve serumda SLPI, A1AT ve ApoA4 düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 111 hasta; Benign Malign ve Kontrol olmakla 3 gruba ayrıldı. Malign grupta Benign ve Kontrol gruplara göre serum ApoA4 seviyesinde istatistiksel anlamlı düşüş saptandı. Kist sıvısındaki ApoA4 değerleri karşılaştırıldığında Malign ve Benign gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. SLPI serum seviyelerinde Malign grupta Benign ve Kontrol gruplara göre istatistik anlamlı düşüş saptandığı halde kist sıvısındaki değerler Malign grupta hafif yüksek bulunsa da istatistik olarak anlamlı olmadığı saptandı. A1AT serum seviyeleri Malign grupta Benign ve Kontrol gruplarına göre yüksek bulundu ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü. Bu proteinin kist sıvısı seviyelerinde de aynı şekilde Malign grupta Benign gruba göre istatistiksel anlamlı yükseklik saptandı Sonuç: Çalışmamışın sonucuna göre A1AT, SLPI, ApoA4 proteinlerinin daha geniş çalışmalarda benign ve malign vakaların ayırıcı tanısında diyagnostik rolünün araştırılması gerektiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study aims to evaluate the role of SLPI, A1AT, ApoA4 proteins as tumour biomarkers in adnexal mass management. Material and Methods: 65 patients who were examined and decided to be operated in Cerrahpasa Medical Faculty Hospital and 46 healthy control group women were included to the study. Serum samples had been taken from study and control group patients preoperatively. SLPI, A1AT and ApoA4 protein levels were measured via ELISA method in cyst fluid and serum samples. . Results: 111 patients were studied in three groups. Benign Malignant and Control groups were identified. ApoA4 levels were found to be significantly lower in Malignant group than in Benign and Control ones. No statistically significant difference between Malignant and Benign groups was identified in comparison of ApoA4 cyst fluid levels. SLPI serum level was found to be significantly lower in Malignant group than in Benign and Control ones. Cyst fluid level was found to be slightly higher in Malignant group though the results were not statistically significant. A1AT serum level was found to be significantly higher in Malignant group than in Benign and Control grups. Cyst fluid levels of this protein also were found to be significantly higher in Malignant group, than in Benign one. Conclusion: According to these findings one can speculate that A1AT, SLPI, and ApoA4 proteins should be investigated in larger studies to find out their utility as serum tumour biomarkers.