Nonalkolik yağlı karaciğer hastalarında histopatolojik bulguların noninvaziv fibroz göstergeleri, laboratuvar ve radyolojik tetkikler ile korelasyonu
Correlation of noninvasive fibrosis markers, laboratory and radiological findings with histopatological findings in nonalcoholic fatty liver disease
  1. Tez No: 497069
  2. Yazar: FATMA ESRA ERDEM PALAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İKBAL BİLLUR CANBAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş ve amaç NAYKH basit yağlanmadan siroza kadar geniş bir spektrum gösterir. Prognozun en iyi göstergesi fibrozdur ve fibrozu değerlendirmede altın standart yöntem biyopsidir. İnvaziv olması kullanımını sınırlamaktadır. Çalışmamızda rutin biyokimyasal parametreler, hyalüronik asit, fibroblast büyüme faktörü21, kollajen tip4, ykl40 değerlerinin, ultrason ve Fibroscan verilerinin fibrozu göstermedeki değerini araştırdık. Materyal ve metod Çalışmaya İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp fakültesi Hastanesi Hepatoloji polikliniğinde izlenen NAYKH tanısı biyopsi ile doğrulanmış 36 hasta, biyopsi ve fibroscan sonuçlarına göre hafif ve ileri fibroz gruplarına ayrılarak değerlendirildi. Bulgular Biyopsi ile fibroz saptanan hastaların Fibroscan ile takiplerinde fibroz derecesinin arttığı gözlendi. Fibroscan değerlendirilmesinde ileri fibroz grubundaki hastalarda HOMA-IR indeksi, insülin seviyesi ve vücut kitle indeksi yüksek bulundu (sırasıyla, p=0,025, 0,041 ve 0,02). Fibroscan'de LSM (liver stiffness measurement) değeri >9 olan ileri fibroz grubunda FGF21, ykl40, hyalüronik asit ve kollajen tip4 düzeylerinin daha yüksek olduğu ancak istatistiksel anlamalı farklılık bulunmadı. Fibroscan'de fibroz artışı için FGF21 ve hyalüronik asitin risk faktörü olduğu (OR=1.001, %95 CI:0,99-1003 ve OR=1.004, %95 CI:0,99-1,01) ancak ykl40 ve kollajen tip4'ün olmadığı görüldü (sırasıyla, OR=0,99, %95 CI:0,97-1,01 ve OR=0,97, %95 CI:0,79-1,19). ALT yüksek ve normal olan hastalar karşılaştırıldığında fibroz derecesinde anlamlı farklılık saptanmadı. GGT yüksek hasta grubunun Fibroscan'deki LSM ve fibroz derecesi, GGT normal olan hasta grubuna göre yüksek bulundu ( p= 0,015 ve 0,006). Sonuç Obezitesi, insülin direnci ve yüksek GGT değerleri olan hastaların NASH ve ileri fibroz gelişimi için yüksek risk taşıdıkları gösterilmiştir. Çalışmamızda yüksek serum FGF21 ve hyalüronik asit değerlerinin fibroz progresyonu için risk faktörü olduğu ve noninvaziv fibroz göstergesi olarak kullanılabileceği görüşüne varıldı.
Özet (Çeviri)
Background & Aims The incidence of non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) is increasing worldwide. NAFLD represents a spectrum of liver disease from simple steatosis to cirrhosis. In our study we evaluated routine biochemical parameters, hyaluronic acid, fibroblast growth factor 21, collagen type4, ykl40, ultrasonography and Fibroscan as non-invasive markers of liver fibrosis. Material and methods Our study includes 36 patients with biopsy proven NAFLD diagnosis from Hepatology Outpatient Clinic in Cerrahpasa Medical Faculty of Istanbul University. Patients were compared according fibrosis in histopathological examination and Fibroscan. Results It observed that the degree of fibrosis which was found in liver biopsy was increased in Fibroscan. In patients with severe fibrosis in Fibroscan, there was statistically significant increase in HOMA-IR, insulin and body mass index (p=0,025, 0,041 and 0,02, respectively). FGF21, ykl40, hyaluronic acid and collagen tip4 were higher in severe fibrosis group but without statistical significance. FGF21 and hyaluronic acid were risk factors for fibrosis in NAFLD (OR=1.001, %95 CI:0,99-1003 and OR=1.004, %95 CI:0,99-1,01), but ykl40 and collagen type4 were not risk factors. Patients with normal and high ALT compared and there was no difference in fibrosis degrees between two groups. Fibroscan fibrosis degree in elevated GGT group were found significantly higher than normal GGT group (p= 0,015 and 0,006). Conclusion Patients with obesity, insulin resistance and elevated GGT have higher risk for fibrosis. High serum levels of FGF21 and hyaluronic acid are risk factors for progression of fibrosis and may be used as noninvasive fibrosis markers in NAFLD.