Yüksekten düşmeye bağlı ölüm olgularının orijin açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 497067
  2. Yazar: İBRAHİM ERAY ÇAKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yüksekten düşmeye bağlı ölüm olgularında orijinin ne olduğunun tespiti sıklıkla önemli bir hukuksal problem oluşturmaktadır. Bu çalışmada farklı orijin iddialarına göre yüksekten düşme olgularında demografik bilgiler ve olay yeri bulguları da dikkate alınarak; cesette saptanan lezyonların lokalizasyon, çeşitlilik ve niteliğinin ortaya konulması ile literatürde sunulan benzer çalışmalarla karşılaştırılarak orijin tayinine ışık tutacak kriterlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. ATK Birinci Adli Tıp İhtisas Kurulu'nda 2011-2015 yıllarında görüşülen yüksekten düşme sonucu ölüm gerçekleşmiş 415 adet dosyadan; demografik özellikler, mahkemelerce sorulan sorular, kurulca sonuca bağlanan ölüm sebepleri, iç ve dış muayene bulguları ile ölüm orijinleri kaydedildi. Dış muayene bulguları değerlendirildiğinde ön gövde yaralanma riskinin yükseklikle arttığı; arka gövde, üst ve alt ekstremite yaralanmalarının orijin değişimlerinden etkilendiği saptandı. Kafa içi lezyonlar değerlendirildiğinde; kafa içi kanama, kubbe ve kaide kırıklarının hem yükseklik hem de orijin farklılıklarında istatistiksel anlamlılık oluşturduğu görüldü. Kırıklar değerlendirildiğinde kosta ve sternum kırıkları oluşma riskinin yükseklikle arttığı, diğer kırık risklerinin yükseklik ve orijinden bağımsız oldukları görüldü. İç organ yaralanmaları değerlendirildiğinde akciğer kontüzyonu, karaciğer ve dalak yaralanmalarının orijinden bağımsız şekilde yükseklik artışı ile oluşma riskinin arttığı saptandı. Orijinlere ve yüksekliklere göre çeşitli otopsi bulguları arasında istatistiksel farklılık saptansa da düşene ve düşülen yere ait diğer çeşitli değişkenler nedeniyle bu ilişkilerin kullanılabilir olduğu düşünülmemiştir. Cesette bir yüksekten düşmede beklenmeyen nitelikteki ve/ veya sayıdaki travmatik bulguların varlığı, farklı zamanlarda meydana gelmiş lezyonların varlığı, post mortem lezyonların varlığı gibi durumlarda orijin tayininin daha kolay ve güvenilir biçimde yapılabileceği bunun dışındaki olgularda ise salt otopsi bulguları ile orijin tayininde kesin sonuçlara gidilemeyeceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of the origin of deaths due to falling down from height is often a significant legal problem. In this study, it was aimed to determine localization, diversity and characteristics of lesions detected on corpse considering the demographic information and scene findings in cases of falls down from height according to the claims of different origins and to determine the criteria that will shed light on the origin determination by comparing with similar studies presented in the literature. The First Specializition Board of the Forensic Medicine of has received 415 files from 2011-2015, Demographic characteristics, questions asked in court, mortality attributed to the result of the establishment, internal and external examination findings and death origins were recorded.Demographic characteristics, questions asked by courts, causes of deaths determined by the specialization board, internal and external examination findings and death origins were recorded. Statistically significant differences were found between the origins and the various autopsy findings according to the heights, but these associations were not considered to be applicable due to the various variables of the ground and faller. In cases where there is unexpected quality and/or number of traumatic findings, the presence of lesions occuring at different times, the presence of post mortem lesions; origin can be deternined more easily and reliably, but it's concluded that origin cannot be determined just with autopsy findings.