Cold war and nuclear weapons strategy competition between the United States and the Soviet Union (1945-1963)
- Tez No: 497085
- Danışmanlar: PROF. DR. CEZMİ ERASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Anahtar Kelimeler: (Soğuk Savaş, Nükleer Silahlar, Atom Bombası, Termonükleer Silah, Karşılıklı Güvence Tahribatı (KGT), ABD, SSCB), Cold War, Nuclear Weapons, Atomic Bomb, Thermonuclear Weapon, Mutual Assured Destruction (MAD), USA, USSR
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez, Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği arasındaki nükleer strateji ve Soğuk Savaş arasındaki çatışmayı araştırıyor. ABD ve SSCB arasında nükleer silah stratejisi rekabetinin kuralı. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, her iki ülke de, nükleer silahların ortaya çıkmasından dolayı, artık savaş silahlarına bağlı kalmadıkları için, özellikle Nazizm'in yok edilmesinden sonra, dünyayı kontrol etmek için dış politikalarını değiştirdiler. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, Sovyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere müttefikler arasındaki ilişkilerde yeni bir aşama ortaya çıktı; tarihçilerin çoğunluğu“soğuk savaş”ın özünde, iki yerel antagonist sistemin siyasi, ekonomik, ideolojik ve askeri çatışması söz konusudur. Kapitalizm ve Sosyalizm bildiğimiz gibi atom bombası ve nükleer silahlar Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği arasındaki Soğuk Savaş rekabetinin hayati bir unsuru. İlk başta, nükleer silah sahibi Amerika Birleşik Devletleri Hiroşima ve Nagazaki' de büyük bir yıkım yaptı İkinci Dünya Savaşı sonunda Japonya' ya karşı kullandı, Bu silah ve Japonya'ya karşı tehdit sonrası tek ülke vardır, Amerika Birleşik Devletleri dünyaya gücünü gösterdi. Başka bir tarafta da bu silah Sovyetler Birliği üzerinde büyük bir etkiye sahip değildir, çünkü dünyada güç dengesini korumak için aynı gücü ve silahı almak istiyorlar. Bu nedenle Sovyetler Birliği buna sahip olmaya kalkıştı, buna ek olarak, tamamlanmaları da burada başladı. v Bu dönemde (1945-1963), Ben Sovyetler Birliği'nin Amerika Birleşik Devletleri'nden nükleer silahtan daha fazla yararlandığını savunuyorum. İkisi de güçlerini dünyaya empoze etmek için birbirleriyle yarışmaya kalkıştılar. Bu arada Avrupa'da, Asya'da ve Latin Amerika'da birçok sorun ve kriz yaşandı. Örneğin, Berlin ablukası (1948– 1949) Soğuk Savaşın ilk gerçek kriziydi. 1949'da komünist Çin'in kurulması. Bu arada, 1950-1953 Kore Savaşı, çatışması iki süper güçler arasında genişletildi. Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği, Latin Amerika'da ve özellikle 1962'de Küba füze krizi ile etkilendi. Vietnam savaşı vs... Bu tez, Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyetler Birliği arasındaki mücadele ve 1960'larda ortaya çıkan ve Üçüncü Dünya savaşına yol açacağı düşünülen Küba füze krizi nedeniyle Kore Savaşı düşmesini sağlayan 1950-1953 Kore savaşına odaklanmıştır. Sonuç olarak, nükleer silah iki güçlü ülkenin dış politikalarını inşa etmek için önemli bir rol oynamaktadır. Ve bunu çok net bir şekilde Kore Savaşında ve Küba füze krizinde gördük.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the conflict between the United States and the Soviet Union concerning Nuclear Strategy and Cold War. And the rule of nuclear weapons' competition between USA and USSR. After the Second World War, both countries altered their foreign policies to control the world, particularly after the eradication of Nazism, as they did not depend on the outdated weapons of wars anymore due to the emergence of the nuclear weapons. After the Second World War, a new stage in relations between the allies, primarily between the Soviet Union and the United States was emerged. Most of the historians at the essence of the“Cold War”refer to the political, economic, ideological and military confrontation of the two local antagonistic systems - Capitalism and Socialism. As we know atomic bomb and nuclear weapons were a vital element of the Cold War Competition between the United States and the Soviet Union. At first, the United States owned the first atomic bomb and used it against Japan at the end of the Second World War which made a big destruction in the Hiroshima and Nagasaki; the only one country which has that weapon and used it to threaten Japan, the United States showed their power to the world. In another side that weapon did not have a big impact on the Soviet Union because they were seeking to get the same power and weapon to save power balance in the world. Therefore, the Soviet Union attempted to own it, and that was where their completion began. iii This thesis focuses on the (1945-1963) period, and during that time I argued that the Soviet Union took more advantage from the nuclear weapons than the United States. Both attempted to compete each other over imposing their power on the world. Meanwhile, there were several troubles and crisis in Europe, Asia and Latin America. Such as, The Berlin Blockade (1948– 1949) was the first real crisis of the Cold War, and then the establishment of Communist China in 1949. Meanwhile, the Korean War of 1950-1953, the conflict expanded between both superpowers. The United States and The Soviet Union competed for influence in Latin America, and especially through the Cuban Missile Crisis in 1962, The Vietnam War etc... This thesis places focus on Korean War (1950-1953), which made Korea fall apart because of the struggle between The United States and The Soviet Union, and Cuban Missile Crisis, which emerged in 1960s was thought that it would lead to the Third World War. As a result, the Nuclear Weapon has been playing an important role in constructing the foreign policies of both powerful countries, and we can see that very clearly in Korean War and Cuban Missile Crisis.